IT@BANK 2014 | Zadbaj o bezpieczeństwo banku – innowacyjne technologie Auto ID

BANK 2014/11

W obecnych czasach wiele uwagi poświęca się bezpieczeństwu instytucji finansowych. Czym jest zatem bezpieczeństwo dla banków? Ów termin odnosi się do wielu aspektów, m.in.: stabilności finansowej, bankowości elektronicznej, infrastruktury informatycznej oraz obsługi klientów. Instytucje finansowe wdrażają szereg rozwiązań zabezpieczających zarówno klientów, jak i transakcje, ale te najbardziej istotne i funkcjonalne oparte są na systemach kontroli dostępu.

W obecnych czasach wiele uwagi poświęca się bezpieczeństwu instytucji finansowych. Czym jest zatem bezpieczeństwo dla banków? Ów termin odnosi się do wielu aspektów, m.in.: stabilności finansowej, bankowości elektronicznej, infrastruktury informatycznej oraz obsługi klientów. Instytucje finansowe wdrażają szereg rozwiązań zabezpieczających zarówno klientów, jak i transakcje, ale te najbardziej istotne i funkcjonalne oparte są na systemach kontroli dostępu.

Spółka Koncept-L jest wiodącym w Polsce dystrybutorem szerokiej gamy urządzeń do automatycznego znakowania oraz identyfikacji produktów (Auto ID). Na bieżąco wprowadza na rynek profesjonalne innowacyjne rozwiązania w różnych dziedzinach Auto ID: od wydruku kodów kreskowych, ich odczytu, do przetwarzania i przechowywania danych. We współpracy z Partnerami, spółka Koncept- -L świadczy usługi integracyjne, przeprowadza wdrożenia rozwiązań systemowych, wspomagających wiele sektorów gospodarki. Oferowany przez firmę sprzęt to owoc długoletniej współpracy z wieloma uznanymi w świecie Producentami: Argox, Bixolon, CipherLab, Datacard, Datalogic, Motorola, Zebra. Koncept-L zapewnia kompleksową obsługę klienta, która oprócz dystrybucji obejmuje także: instalację, szkolenia, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Jednym z przykładów zabezpieczeń są identyfikatory w formie kart plastikowych. Praktycznie każda instytucja posiada system identyfikacji osób upoważnionych do przebywania w danym obiekcie. Karty plastikowe mające zastosowanie w kontroli dostępu czy rejestracji czasu pracy mogą również pełnić wiele dodatkowych funkcji: od zwykłego identyfikatora potwierdzającego tożsamość posiadacza, przez legitymacje i dokumenty, aż po możliwości mikropłatności. O ile sama karta zwykle jest dobrze zabezpieczona w warstwie elektronicznej, warto wziąć pod rozwagę kwestie bezpieczeństwa tożsamości. Wszelkiego rodzaju identyfikatory bądź dokumenty niezawierające zdjęcia użytkownika mogą zostać skradzione i wykorzystane przez osoby niepowołane. W przypadku karty ze zdjęciem kradzież tożsamości jest znacznie trudniejsza, acz możliwa. Należy pamiętać, że powszechną metodą fałszerstwa jest modyfikacja istniejących danych lub zdjęcia, dlatego najnowsze trendy zmierzają w kierunku zabezpieczania dokumentów w procesie personalizacji. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie rynku jest drukarka kart Datacard SD460, która oprócz laminatów z hologramami (np. ze spersonalizowanym wzorem), jest w stanie zabezpieczyć identyfikator specjalnym odciskiem pieczęci, tzw. tactile impression. Dzięki temu każdy użytkownik, bez specjalistycznego przeszkolenia, może w łatwy sposób zweryfikować jego oryginalność. Rozwiązanie to równocześnie uniemożliwia zdjęcie wierzchniej warstwy laminatu i nałożenie jej ponownie po modyfikacji danych - laminat w miejscu pieczęci zostanie rozdarty.

Datacard SD460 to jedyne urządzenie na rynku, które oferuje możliwość takiego zabezpieczenia - oprócz standardowo dostępnych wzorów można stworzyć pieczęć tactile impression ze specjalną indywidualną grafiką, np. wedle potrzeb banku emitującego kartę, co znacząco poprawia poziom bezpieczeństwa.

Kolejnym dedykowanym rozwiązaniem jest system LetUGo, służący do automatycznej kontroli pojazdów. Zintegrowany zestaw do rozpoznawania tablic rejestracyjnych działa dzięki kamerze oraz specjalnie przygotowanej do tego aplikacji parkingowej. Aplikacja pozwala na odczyt numeru rejestracyjnego pojazdu, po czym przekazuje informację do systemu, w którym następuje szczegółowa weryfikacja. Zdjęcia i sprawdzony numer rejestracyjny są przesyłane do bazy danych LetUGo. Na podstawie ustalonych kryteriów dostępu, system przekazuje polecenie otwarcia bramy lub bariery dla pojazdu. Dodatkową funkcją jest nadawanie czasowych uprawnień dla poszczególnych numerów rejestracyjnych oraz możliwość raportowania. Dostępna jest również opcja ręcznego otwarcia bramy z pozycji komputera.

System LetUGo pozwala zwiększyć płynność ruchu na parkingach oraz, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, wydzielić strefy parkowania dla pojazdów konkretnych grup użytkowników, np. pracowników, klientów czy członków zarządu firmy. W znacznym stopniu poprawia komfort użytkowania parkingu, ponieważ eliminuje konieczność korzystania z kart dostępu, pilotów lub kodów. Dodatkową opcją jest rejestracja całego ruchu na monitorowanym obszarze, co pozwala zweryfikować, kto i o której godzinie wjechał lub wyjechał z parkingu.

Optymalny poziom bezpieczeństwa banków zapewniają systemy automatycznej identyfikacji, obejmujące wiele obszarów zastosowań, takich jak: elektroniczny obieg dokumentów, automatyczne wprowadzanie danych ID, personalizacja kart (instant card issuance), kontrola dostępu, elektroniczna inwentaryzacja oraz bezpieczna i sprawna infrastruktura sieciowa (WLAN).

Udostpnij artyku: