IT@Bank 2015: Fintechowe eldorado nad Wisłą

BANK 2015/11

Wydatki na inwestycje IT wydają się być od kilku lat mizerne. Wzrosty poniżej 3 proc. nie robią już na nikim wielkiego wrażenia. Są jednak branże, które bardzo pozytywnie wyróżniają się na tym tle. A w jednej z najbardziej innowacyjnych od kilku lat brylują Polacy.

Wydatki na inwestycje IT wydają się być od kilku lat mizerne. Wzrosty poniżej 3 proc. nie robią już na nikim wielkiego wrażenia. Są jednak branże, które bardzo pozytywnie wyróżniają się na tym tle. A w jednej z najbardziej innowacyjnych od kilku lat brylują Polacy.

Z prestiżowego raportu „Gartner Worldwide IT Spending Forecast” wynika, że wydatki na IT wzrosną w 2015 r. na świecie o 2,4 proc., sięgając 3,83 bln dolarów. Specjaliści przekonują, że tylko na pierwszy rzut oka nie jest to imponujący wzrost. Na światowym rynku IT trwa ostra konkurencja. Z roku na rok zwiększa się liczba dostępnych na rynku rozwiązań, na dodatek firmy mają do dyspozycji szeroki wachlarz narzędzi, które są dostępne za darmo.

Z danych Gartnera wynika, że na technologie informatyczne w 2014 r. firmy wyłożyły 3,74 bln dolarów. W stosunku do 2013 r. oznacza to jeszcze niższą dynamikę, niż zakładają prognozy na 2015 r., bo jedynie 1,9-procentową.

W opinii ekspertów prognozowany wzrost IT wydaje się stosunkowo niski, ale ten rynek rozwija się bardzo dynamicznie. Jak tłumaczą, niewysoka wartość wydatków to efekt rosnącej konkurencji między dostawcami usług i produktów informatycznych. Informatyzacja oraz stałe zwiększanie efektywności dzięki wykorzystaniu m.in. oprogramowania CRM, ERP czy usług w modelu chmurowym wciąż pozostaje jednak priorytetem dla firm.

– Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania IT stają się dostępne dla coraz szerszej grupy konsumentów – zauważa Michał Grabarz, dyrektor ds. usług IT, Infosys BPO Europe. – Maleje liczba istotnych różnic pomiędzy określonymi produktami. W tej sytuacji firmy oferujące na przykład telefony komórkowe albo usługi związane z przechowywaniem danych zmuszone są obniżać ceny, by móc zwiększyć sprzedaż lub utrzymać ją na dotychczasowym poziomie – tłumaczy.

Najszybciej rozwijającym się segmentem nowych technologii będzie oprogramowanie dla firm (5,5 proc.). Światowe wydatki na ten cel mają wynieść 335 mld dolarów. Dalsza dynamika wzrostu rynku oprogramowania będzie w najbliższych latach zależna od oferty, przedstawianej przez producentów. Rośnie zapotrzebowanie na programy tworzone specjalnie na potrzeby konkretnych firm.

Wciąż dynamicznie rozwija się segment hardware. W 2015 r. środki przeznaczone na zakup sprzętu mogą wzrosnąć o 5,1 proc., sięgnąć aż 732 mld dolarów. Eksperci podkreślają, że to właśnie w tej dziedzinie IT można się spodziewać w najbliższych latach najciekawszych rozwiązań. Mają na myśli głównie internet rzeczy, czyli sieć, do której podłączona jest (jeśli nie wszystkie) większość urządzeń elektronicznych, których używamy w domu – od telewizorów po czajniki i kaloryfery.

– Według prognoz Accenture sieć obiektów, systemów, platform i aplikacji zawierających technologie umożliwiające komunikację i wymianę informacji ze sobą oraz ze światem zewnętrznym i ludźmi doprowadzi do istotnych przemian w modelach biznesowych i znaczących inwestycji w przetwarzanie danych – uważa Witold Rogowski, dyrektor zarządzający Accenture Delivery Center Polska. -Przeobrażeniu ulegną sektory, które łącznie odpowiadają za 2/3 światowej produkcji, m.in. branży paliwowej, lotniczej, produkcyjnej. Co więcej, w przypadku szybkiej adaptacji trendu może przynieść dodatkowe 14,2 bln dolarów globalnej ekonomii do 2030 r. Należy jednak zaznaczyć, że wiele ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: