IT@Bank 2015: Open source jest wszechobecny w sektorze usług finansowych

BANK 2015/11

Sektor usług finansowych odgrywa istotną rolę w gospodarce. Zaufanie klientów do tej branży wraca, napędzając popyt na efektywne rozwiązania IT. Mimo to obecnie większość banków (jeśli nie wszystkie) realizuje programy redukcji kosztów.

Sektor usług finansowych odgrywa istotną rolę w gospodarce. Zaufanie klientów do tej branży wraca, napędzając popyt na efektywne rozwiązania IT. Mimo to obecnie większość banków (jeśli nie wszystkie) realizuje programy redukcji kosztów.

Przyspieszenie wzrostu i zwiększenie elastyczności z wykorzystaniem obecnych systemów IT stanowi duże wyzwanie dla europejskich i polskich firm finansowych. Infrastruktura IT w tych organizacjach, podobnie jak w wielu innych branżach, ewoluowała z biegiem lat i obejmuje szeroką gamę rozwiązań. Architektura IT stanowi zazwyczaj skomplikowaną strukturę zamkniętych systemów, różnorodnych baz danych i systemów plików oraz aplikacji standardowych i pisanych na zamówienie. Procesy i reguły biznesowe są często ukryte wewnątrz oprogramowania, a zmiany skomplikowane i ściśle powiązane z wieloma aplikacjami, co utrudnia szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.

W przeszłości banki zazwyczaj wydawały mnóstwo pieniędzy na zamknięte oprogramowanie albo tworzyły i rozwijały własne. Obecnie dostępnych jest wiele zamienników open source (standardowych rozwiązań o otwartym kodzie źródłowym), które oferują dużą oszczędność kosztów oraz dostęp do innowacji powstających w społecznościach skupionych w tym środowisku.

Oprócz redukcji kosztów wynikającej z wprowadzenia modelu open source, instytucje finansowe zyskują też większy poziom innowacyjności oprogramowania. Na przykład w takich dziedzinach jak chmura i przetwarzanie dużych zbiorów danych (Big Data), motorem napędowym są właśnie społeczności open source. W tym gronie pytanie nie brzmi, czy wybrać rozwiązanie zamknięte, czy otwarte, ale raczej, z którym dostawcą open source nawiązać współpracę?

Podejście oparte na dwóch producentach

Podjęcie decyzji o przejściu na open source to jedno, ale samo przeprowadzenie migracji jest łatwiej powiedzieć niż zrobić. Banki zwykle nie chcą całkowicie rezygnować z rozwiązań zamkniętych, więc wybierają drugiego dostawcę systemu operacyjnego i opracowują strategię opartą na dwóch producentach. Weźmy na przykład kontenery Java EE: jest to standard, na który banki wydają mnóstwo pieniędzy, korzystając np. z Oracle WebLogic lub IBM WebSphere. Instytucje finansowe traktują systemy zamknięte z coraz większą niechęcią ze względu na stale rosnące koszty. Dlaczego więc nie użyć kontenera JBoss JEE, by osiągnąć znaczące oszczędności?

Ta strategia widoczna jest nie tylko w branży usług finansowych, ale również w innych sektorach gospodarki. Przedsiębiorstwa migrują setki, a czasem tysiące aplikacji, ponieważ dzięki migracji mocno zmniejszają koszty i uzyskują dokładnie tę samą funkcjonalność, a często nawet większą wydajność

z argumentów dostawców oprogramowania zamkniętego jest to, że ich produkty oferują więcej ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: