IT Bezpieczeństwo: Internetowe platformy płatnicze

BANK 2011/03

Nowoczesne karty płatnicze stają się polską specjalnością - taki wniosek wynika z raportów poświęconych bankowości elektronicznej w naszym kraju. Istnieją jednak dziedziny, w których plastikowy pieniądz, nawet w swej najbardziej awangardowej wersji, stanowi raczej... przeżytek. Bez wątpienia należy do nich handel internetowy.

Karol Jerzy Mórawski

W ciągu roku liczba transakcji dokonywanych kartami wzrosła o niemal 20 proc. Wiele z nich zawarto, korzystając z kart zbliżeniowych, których popularność stawia nasz kraj na trzecim miejscu w Europie. Mimo to śmiało zaryzykować można twierdzenie, że w e-handlu karta kredytowa swoje pięć minut już miała. I to całkiem długo – ponad dekadę. Z początku było to rozwiązanie tyleż rewolucyjne, co jedynie dostępne; trudno przecież za alternatywę przy elektronicznych zakupach uznać odwiedziny w banku czy na poczcie celem uregulowania zapłaty za towar. Wygodniejsza dla klienta płatność za pobraniem była z kolei dość ryzykowna dla sprzedawców, a w niektórych przypadkach, jak sprzedaż on-line usług czy wartości niematerialnych, po prostu niewykonalna.

[...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: