IT porzuca etat?

Finanse i gospodarka

Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt. Podstawową różnicą pomiędzy kontraktem a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działania.

Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt. Podstawową różnicą pomiędzy kontraktem a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działania.

W zależności od zlecenia i ustaleń pomiędzy stronami, w umowie uwzględnione mogą być takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy, czy informacje o dniach wolnych. Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także większa korzyść materialna.

- Na rynku pracy obserwujemy wzrost zainteresowania pracowników IT pracą kontraktową, - zauważa Dagmara Wilińska, konsultant agencji doradztwa personalnego Experis IT, specjalizującej się w rekrutacji dla sektora IT. - To świetna forma dla osób które lubią dynamikę w projektach, różnorodność technologiczną lub też które lubią podróżować i w elastyczny sposób zarządzać swoim życiem zawodowym. Najchętniej decydują się na nią doświadczeni specjaliści IT, osoby posiadające w tej branży unikatowe umiejętności lub też konsultanci, którzy zazwyczaj pracują projektowo. Wynika to z posiadanego przez nich doświadczenia i zbudowanej na rynku pozycji. Cenionym specjalistom, o poszukiwanych umiejętnościach, kontraktowa forma współpracy pozwala też na bycie dyspozycyjnym dla kilku zleceniodawców jednocześnie. Młodsze osoby, dopiero rozpoczynające karierę zawodową, wciąż wprawdzie jeszcze z rezerwą podchodzą do tej formy współpracy, bardziej ceniąc poczucie bezpieczeństwa. To jednak tylko pewien początkowy etap, który muszą przejść. Po paru latach zdobywania doświadczenia i zwiększeniu pewności siebie, sami często pytają nas o możliwość takiej współpracy, - wyjaśnia przedstawiciel Experis IT.

Doświadczonych informatyków do sięgania po kontrakt kusi kilka istotnych argumentów. Współpraca na jego zasadach pozwala na większą swobodę decyzyjną pracownika, naturalną przy samo zatrudnieniu. Ułatwia zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Daje też możliwość uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych projektach, czasem nawet kilku jednocześnie. Kontraktor może też skorzystać z wielu dróg obniżenia obciążeń podatkowych czy też składek na ZUS, czego nie zyskałby pracując na etacie.

Na taką formę rozliczenia z pracownikiem najczęściej decydują się oddziały międzynarodowych firm, które mają swoje siedziby w naszym kraju. Chętnie sięgają po nią także mniejsze firmy, choć te równie często wybierają też i inne sposoby rozliczenia. Pracodawcami, którzy korzystają z kontraktowej formy współpracy są również firmy, które mają do wykonania projekt lub też kilka projektów, nie posiadają jednak zasobów ludzkich pozwalających zrealizować wyznaczone zadania w odpowiednim terminie.

Kontraktowa forma współpracy pozwala na zoptymalizowanie kosztów administracyjno-kadrowych takiego pracodawcy.  Zleceniodawcą dla osoby zatrudnionej na kontrakcie może być zarówno bezpośredni pracodawca, jak i agencja zatrudnienia, która jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy firmą a realizującym na jej rzecz zadania pracownikiem.

Wyspecjalizowana agencja doradztwa personalnego Experis IT współpracuje z pracodawcami oraz kandydatami odpowiednio dopasowując i łącząc te dwie grupy na zmieniającym się wciąż rynku pracy. Poszukującym pracy specjalistom wskazuje miejsca zatrudnienia ciekawe dla ich dalszego rozwoju i adekwatne do ich potrzeb. Experis IT zajmując się rekrutacją, doradza również kandydatom w zakresie budowy ich kariery dostarczając informacji na temat poszukiwanych na rynku kompetencji oraz tego, na co powinni położyć nacisk, by zrealizować stawiany sobie cel zawodowy.

Źródło: ManpowerGroup

Udostępnij artykuł: