IT@BANK 2016: Banki w świecie fintechu muszą postawić na zwinność i nowoczesne technologie

BANK 2016/11

Londyn. Niespiesznie płynie woda w Tamizie. Mieszkańcy miasta zasiadają nad kultowym fish and chips oraz pintą piwa. W tym czasie media po raz kolejny donoszą o potencjalnych skutkach brexitu i możliwym opustoszeniu londyńskiego City. Rysując czarne scenariusze, jakby nie zauważają, że w samym sercu Zjednoczonego Królestwa mają wschodzącą gwiazdę finansowego świata.

Tomasz Leś
Senior Product Manager Pion Banków Komercyjnych Asseco Poland

Według danych opublikowanych w trakcie „FintechWeek London”, na które powołuje się Forbes1, fintechowe firmy z Wielkiej Brytanii w latach 2010–2015 zabezpieczyły dla siebie środki inwestycyjne o wartości 5,4 mld dolarów. Ich odpowiedniki z wszystkich pozostałych krajów Europy mogły się w tym samym czasie pochwalić kwotą niższą o ponad miliard dolarów. Londyn stał się de facto stolicą fintechu na Starym Kontynencie. Start-upy z pogranicza technologii i finansów najszybciej zyskują przy tym na wartości2, przewyższając młode firmy zajmujące się inteligentnym transportem, energetyką, czy też zdrowiem.

W Polsce fintechy nie rozwinęły się jeszcze tak bardzo, jak na Zachodzie. Choć działa ich około ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: