IT@BANK 2016: Cyfrowe okno na świat

BANK 2016/11

Banki obsłużyły w sumie 95% e-wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko. Teraz pomagają Polakom zakładać profile zaufane. Podobnie jak w przypadku sztandarowego programu rządu Beaty Szydło gotowość do uczestniczenia w tym przedsięwzięciu zgłosiło w październiku kilkanaście działających w Polsce banków. Wychodzi na to, że bez przedstawicieli sektora cyfrowa rewolucja, którą chce nam zafundować władza, nie byłaby możliwa.

Banki obsłużyły w sumie 95% e-wniosków o wypłatę 500 zł na dziecko. Teraz pomagają Polakom zakładać profile zaufane. Podobnie jak w przypadku sztandarowego programu rządu Beaty Szydło gotowość do uczestniczenia w tym przedsięwzięciu zgłosiło w październiku kilkanaście działających w Polsce banków. Wychodzi na to, że bez przedstawicieli sektora cyfrowa rewolucja, którą chce nam zafundować władza, nie byłaby możliwa.

Jolanta Patyńska

Przypomnijmy, że Profil Zaufany to podstawowa wersja bezpłatnego podpisu elektronicznego, który za pomocą systemów transakcyjnych banków można potwierdzić bez wychodzenia z domu.

Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreśla, że rozwój e-administracji i sprawne państwo to priorytety Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Działamy w trosce o wszystkich obywateli, aktywnie ich wspieramy i dbamy o to, by korzystali z owoców rozwoju gospodarczego i możliwości, jakie stwarza cyfryzacja – zaznaczył.

 – Możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego za pośrednictwem portali podmiotów prywatnych jest dowodem na to, że ufamy biznesowi i biznes ufa nam. Otwarcie i współdziałanie pomiędzy administracją a przedsiębiorcami to znak, że nie jesteśmy i nie chcemy być władzą zamkniętą w wieży z kości słoniowej – dodał wicepremier.

Upowszechnienie Profilu Zaufanego i samych e-usług umożliwi Polakom dostęp m.in. do serwisów ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, obywatel.gov.pl, biznes.gov.pl. Dzięki niemu można zamówić kartę EKUZ, złożyć wniosek o dowód lub prawo jazdy, uzyskać odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu, zawiadomić o zbyciu pojazdu. A to wszystko bez konieczności wizyty w samym urzędzie. Profil Zaufany jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich. Anna Streżyńska, szefowa resortu cyfryzacji, ogłosiła również konkurs na nową nazwę dla Profilu Zaufanego. Więcej informacji o konkursie na stronie: mc.gov.pl/konkurs.

Bez banków ani rusz

Prawda jest taka, że gdyby bez pomocy banków ambitny plan cyfryzacji spełzłby na niczym. Z czego doskonale zdaje sobie sprawę szefowa resortu Anna Streżyńska.

– To wielki przełom w podejściu
do usług cyfrowych i cyfryzacji. Wystarczy porównać liczbę dotychczasowych użytkowników Profilu Zaufanego z użytkownikami bankowości elektronicznej. Tych pierwszych jest niewiele ponad 500 tys., tych drugich 16 milionów – podkreśliła.

Mała popularność Profilu Zaufanego wynikała przede wszystkim z faktu, że w celu jego potwierdzenia trzeba było udać się osobiście do urzędu. Teraz Profil Zaufany można potwierdzić zdalnie poprzez serwis transakcyjny banku. Taką właśnie możliwość 17 października otrzymali klienci PKO BP. To właśnie największy polski bank ma najwięcej klientów z dostępem do bankowości internetowej. Jest ich już ok. 7,9 mln. 3,6 mln klientów ma mBank, a po ok. 3 mln ING Bank Śląski, Pekao i BZ WBK.

– Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy nie zaangażować się w prace nad cyfryzacją usług administracji publicznej – podkreślił Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego. – Powodzenie tego projektu to sukces polskiej gospodarki, ale też obywateli – zaznaczył. Z czasem tę usługę uruchomią kolejne banki, a także operatorzy telekomunikacyjni.
– PKO BP jest pierwszy, ale podpisaliśmy już umowy z 17 kolejnymi podmiotami, w tym bankami, które już prowadzą testy bądź czekają na ich rozpoczęcie, żeby wprowadzić do swoich systemów Profil Zaufany – zapowiedziała minister cyfryzacji Anna ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: