IT@Bank 2016: Po drugiej stronie zawsze jest klient

BANK 2016/12

– Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał się klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem – to stwierdzenie Henry Forda najpełniej oddaje istotę funkcjonowania innowacyjnego biznesu.

– Gdybym na początku swojej kariery jako przedsiębiorcy zapytał się klientów, czego chcą, wszyscy byliby zgodni: chcemy szybszych koni. Więc ich nie pytałem – to stwierdzenie Henry Forda najpełniej oddaje istotę funkcjonowania innowacyjnego biznesu.

Wypowiedź sławnego amerykańskiego przemysłowca nieprzypadkowo przytoczona została podczas ostatniej sesji konferencji IT@BANK 2016, poświęconej znaczeniu innowacji w procesie kreowania customer experience w zdigitalizowanym świecie. Tempo i zasięg dokonującej się na naszych oczach rewolucji informatycznej zdecydowanie przewyższa możliwości percepcji przeciętnego człowieka. – Świat, w którym żyjemy, w którym się obracamy, to jest świat nowych klientów, kanałów, produktów, modeli biznesowych. Wszystko jest nowe, wszystko jest inne – podkreśliła Karolina Marzantowicz, IBM Distinguished Engineer.

W takich uwarunkowaniach stwierdzenie innego wielkiego wizjonera, Billa Gatesa – nie dajcie się zaskoczyć! – nabiera szczególnego wymiaru. Słowa twórcy Microsoftu przywołał Marcin Dzienniak, dyrektor w The Boston Consulting Group (BCG), w prezentacji poświęconej bankowości otwartej. O tej koncepcji mówi się najwięcej w kontekście implementacji unijnej dyrektywy PSD2, zapominając nierzadko, iż współczesny rynek dóbr konsumpcyjnych nieuchronnie zmierza w kierunku współpracy międzysektorowej i otwarcia na partnerów zewnętrznych. – Żyjemy w świecie, który jest coraz bardziej ze sobą połączony, do którego dostęp mamy dzięki smartfonowi. Ten świat zmusza nas do podejmowania coraz liczniejszych decyzji w tym samym czasie – podkreślił Dzienniak. Jednym z symptomów przemian jest również stopniowe odchodzenie konsumentów od posiadania bardziej kosztownych dóbr na własność i rosnąca popularność wynajmu czy innych form posiadania zależnego. – Ta „ekonomia dostępu” zmienia tradycyjne modele biznesowe – zauważył ekspert BCG. Rewolucja zapoczątkowana została przez rynek multimediów, w następnym etapie objęła sprzedaż detaliczną, telekomunikację, turystykę oraz transport. Dowodem na skuteczność nowych modeli biznesowych są ubiegłoroczne wyniki Ubera; według szacunków BCG firma ta tylko na rynku amerykańskim osiągnęła roczny przychód na poziomie 12 mln dolarów.

Wybór między Gatesem a Jobsem

Obecnie nadszedł czas na sektor finansowy; we wrześniu ubiegłego roku niemiecki startup Fidor Bank uruchomił własną platformę Software as a Service (SaaS). Kilka miesięcy później hiszpański potentat finansowy BBWA otworzył API market – ruch ten oznaczał udostępnienie partnerom zewnętrznym, również z branży fintech, siedmiu interfejsów pozwalających na tworzenie aplikacji oraz oznaczanie ich zarówno brandem banku, jak i firm zewnętrznych. Potwierdzeniem na to, że open banking nie jest wyłącznie efektem dyrektywy PSD2 są inicjatywy podejmowane w krajach niepodlegających jurysdykcji Brukseli. W marcu tego roku do grona placówek udostępniających platformę otwartej bankowości dołączył ósmy co do wielkości bank amerykański – Capital One, a pięć miesięcy później bank Korei Południowej ogłosił uruchomienie platformy open banking, stworzonej we współpracy z 16 bankami i 25 brokerami. Podobne działania zamierza ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: