IT@BANK 2016: PSD2, czyli jeden krok w tył, dwa w przód

BANK 2016/11

Mimo obaw, jakie wywołuje, unijna dyrektywa PSD2 rewolucjonizująca rynek usług płatniczych przysłuży się zarówno bankom, jak i tym, którzy chcą wejść na ich podwórko.

Mimo obaw, jakie wywołuje, unijna dyrektywa PSD2 rewolucjonizująca rynek usług płatniczych przysłuży się zarówno bankom, jak i tym, którzy chcą wejść na ich podwórko.

PSD2 wymusi otwarcie interfejsów bankowych na zewnętrzne firmy z branży fintech, co spowoduje istotne zmiany na rynku, torując drogę nowym rodzajom usług, które zasadzają się na znacznie szerszym dostępie do danych uzyskiwanym przez te firmy.

Z tego powodu wizja bankowości jutra rysowana jest niekiedy przez branżę w czarnych barwach: nadchodzą prężne start-upy wytwarzające oprogramowanie finansowe szybciej i dbające bardziej o komfort jego użytkowania. Prędzej czy później wydrą bankom ich kluczowe produkty i usługi, a wraz z nimi – lwią część zysków. Rzecz w tym, że wcale nie musi tak być.

Firmy wkraczające w obszar usług finansowych, którym dyrektywa otworzy szeroko drzwi do obszaru zarezerwowanego do tej pory tylko dla banków, mogą być dla tych ostatnich nie tyle zagrożeniem, co – poprzez przemyślaną współpracę – szansą na ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: