IT@BANK 2017: Biometria wchodzi na nowy poziom

BANK 2017/11

Jak stwierdził Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, technologie biometryczne są przyszłością bankowości. Słuchając kolejnych wystąpień, można było się przekonać, że rzeczywiście tak jest.

Jak stwierdził Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, technologie biometryczne są przyszłością bankowości. Słuchając kolejnych wystąpień, można było się przekonać, że rzeczywiście tak jest.

Maciej Kowal

Czym biometria przekonuje do siebie? Dziś to już dojrzałe technologie, prostsze w wykorzystaniu i tańsze niż kilka lat temu. Scalając kilka z nich, można połączyć wygodę użytkowników z bardzo wysokim poziomem skuteczności identyfikacji. Simon Binns, Commercial Director, Sthaler (FingoPay) zaprezentował FingoPay w wystąpieniu pt. „Biometric Payments Powered By You. Forget about cards”. Technologia ta jest rozwijana od 2012 r. i wykorzystuje biometrię finger vein, czyli rozpoznawania układu naczyń krwionośnych w opuszce palca, co daje pewność, że uwierzytelnienie wykonuje żywa osoba. Od września tego roku w kampusie Brunel University w Londynie można płacić wyłącznie z wykorzystaniem tej technologii. Od czterech miesięcy jest ona też dostępna w sieci barów. Nie potrzeba już kart, numerów PIN i haseł. Prelegent podkreślił łatwą jej integrację z kasami POS. Technologię tę można wykorzystać do obsługi wydarzeń o dużej skali, na przykład koncertów. A także do gromadzenia i wykorzystania informacji o klientach, choćby do celów marketingowych i badania ich preferencji. Pobranie wzorca trwa tylko kilka minut.

Mariusz Sudoł, przewodniczący Grupy ds. Cyfryzacji Procesów Bankowych FTB, mówił o regulacjach prawnych związanych z digitalizacją bankowości i biometrią. Wspomniał o początkach systemów płatności biometrycznych i potrzebie łączenia prawa do prywatności z zapewnieniem bezpiecznego obrotu gospodarczego. Trzeba choćby przyjąć zasady rozstrzygania przyszłych sporów związanych z transakcjami wykonanymi z użyciem uwierzytelnienia biometrycznego. Prelegent przypomniał też problemy związane z biometrycznym uwierzytelnieniem pracowników przy rejestracji czasu ich pracy. Trzeba się zgodzić z tym, że z jednej strony powinniśmy chronić prywatność, ale jeśli dbamy o bezpieczeństwo w firmie, systemy biometryczne dają większą gwarancję, że niepowołane do tego osoby nie wejdą do jakiejś strefy w budynku itp.

Ray Hockley mówił między innymi o zabezpieczeniu transakcji korporacyjnych przy pomocy mobilnej biometrii finger vein.

Istotny element transformacji cyfrowej banku

W tej części konferencji o zabezpieczeniu transakcji korporacyjnych za pomocą mobilnej biometrii finger vein mówił Ray Hockley, Senior Pre-Sales Solution Manager, Hitachi (Wielka Brytania). Jak stwierdził, technologia ta gwarantuje poniżej 0,0001% błędnych rozpoznań. Dziś 85% osób akceptuje wykorzystanie technologii biometrycznych. Mówca przekonywał, że obecnie jest to najlepsza dostępna technologia w porównaniu do wykorzystujących odcisk palca, obraz tęczówki oka lub profil twarzy. Pokazał nowe urządzenia firmy, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: