IT@BANK 2017: Czy blockchain rozwiąże problem banków związany z trwałym nośnikiem?

BANK 2017/11

O problematyce trwałego nośnika, aspektów związanych z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, polskiej praktyce i naszej propozycji rozwiązania tego problemu odpowiadającej wymogom postawionym przez UOKiK pisaliśmy szerzej w numerze 6/2017 „Miesięcznika Finansowego BANK”.

O problematyce trwałego nośnika, aspektów związanych z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, polskiej praktyce i naszej propozycji rozwiązania tego problemu odpowiadającej wymogom postawionym przez UOKiK pisaliśmy szerzej w numerze 6/2017 „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Mariusz Sudoł
Hitachi Europe Ltd.

Z informacji prasowych dowiedzieliśmy się o prowadzonych pracach mających na celu przygotowanie wdrożenia technolologii blockchain, która ma stanowić propozycję rozwiązania sektorowego dla problematyki trwałego nośnika i alternatywę dla wdrażanych rozwiązań indywidualnych.

O ile podkreślić należy, że prace popularyzatorskie, a właściwie komercjalizacyjne dla innowacyjnych technologii zasługują na uznanie, to jednak wydaje się obecnie, że w przypadku blockchain w sektorze finansowym jest jeszcze wiele pytań, wymagających dogłębnego opracowania, tak aby w stabilny, dostatecznie zorientowany sposób móc mówić nie tyle o specyficznym wykorzystaniu blockchain w związku z problemem trwałego nośnika (będącego skądinąd idealnym katalizatorem komercjalizacyjnym tej technologii), co o jakimkolwiek produkcyjnym zastosowaniu tej technologii w polskiej bankowości.

Warto chociażby zwrócić uwagę, iż renomowane firmy doradcze i to te o zasięgu globalnym, traktują blockchain wciąż jako „challenge”1. Przewidują, iż możliwości pełnego wykorzystania blockchain wymagają czasu, szacowanego w perspektywie 3–5 lat. Czas niezbędny jest do eliminacji wyzwań i barier, należy przy tym być świadomym konieczności redefinicji i reorganizacji roli banków i instytucji sektora finansowego wykorzystujących blockchain.

[company_...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: