IT@BANK 2017: Czy regtech to nowy fintech?

BANK 2017/12

Nowelizacje prawa obejmujące prawie każdy z aspektów funkcjonowania sektora bankowego są bezpośrednim efektem działania regulatora w celu zapobiegania kolejnym globalnym kryzysom finansowym. Jednak mnogość przepisów jest także odpowiedzią na dynamiczny rozwój nowoczesnej gospodarki.

Nowelizacje prawa obejmujące prawie każdy z aspektów funkcjonowania sektora bankowego są bezpośrednim efektem działania regulatora w celu zapobiegania kolejnym globalnym kryzysom finansowym. Jednak mnogość przepisów jest także odpowiedzią na dynamiczny rozwój nowoczesnej gospodarki.

Joanna Wośkowska
sekretarz Forum Technologii Bankowych ZBP

MIFREG, PAD, GDPR, PSD2 to tylko kilka z zarządzeń, które wręcz „zalewają” Polskę i Europę. Nowe przepisy zwiększają koszty, a już teraz wydatki na regulację i nadzór pochłaniają aż do 20% budżetu na wdrożenia technologiczne w polskich bankach. Jak szacuje firma konsultingowa Bain & Company roczne koszty wdrażania regulacji w światowym sektorze bankowym sięgają 70 mld dolarów, same tylko Deutsche Bank i JP Morgan wydają przynajmniej po miliardzie rocznie. HSBC na projekty wdrożeniowe przeznaczył w 2015 r. aż 2 mld dolarów, czyli 30% więcej niż rok wcześniej.

Według danych hiszpańskiego banku BBVA przeciętna instytucja finansowa lokuje 10–15 % pracowników w komórkach związanych z przestrzeganiem regulacji, departamenty GRC (Governance, Risk, Compliance) to jedne z niewielu w bankach, gdzie zatrudnienie ciągle rośnie. Nie bez znaczenia dla rozwoju regtechu pozostają wysokości kar za brak zgodności. McKinsey podaje, że od roku 2009 ich wartość wzrosła 45-krotnie, podczas gdy średni zysk operacyjny największych banków amerykańskich i europejskich spadł o 10%. Regulacje są też dla banków uciążliwe, bo nierzadko stają się nieaktualne już w toku prac legislacyjnych. Dyrektywy negocjowane są latami, a po nich kolejny rok lub dwa uczestnicy rynku oczekują na RTS-y, czyli regulacyjne standardy techniczne. Po tym czasie dynamicznie rozwijający się rynek jest w zupełnie innym punkcie niż na początku prac nad przepisami.

Nowy kultura prawa

Z drugiej strony nie można demonizować – rynek finansowy regulowany jest od wielu lat. Już w Kodeksie Hammurabiego odnaleźć można pierwsze wzmianki o tym, ile wynosić powinny odsetki maksymalne. Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Media, uważa, że regtech powinien być nową formą współpracy, w którym banki, firmy technologiczne i regulatorzy siadają razem do stołu i w otwarty sposób rozwiązują problemy, tworząc rozwiązania bezpieczne dla klienta, dobre biznesowo i akceptowalne dla nadzorcy. Już teraz widać zmianę w podejściu Komisji Nadzoru Finansowego, która dotychczas skupiała się na stabilności i bezpieczeństwie. Od niedawna przy KNF działa też zespół roboczy ds. rozwoju innowacji finansowych mający na celu ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: