IT@BANK 2017: Szybciej, taniej i bezpieczniej

BANK 2017/11

Blockchain, czyli łańcuch rekordów lub bloków, to technologia zdecentralizowanych platform transakcyjnych (rozproszony rejestr) przeznaczonych do księgowania transakcji i zabezpieczonych silnymi algorytmami kryptograficznymi. To dziś jedna z najbardziej obiecujących nowych technologii informatycznych. Czy zmieni bankowość?

Blockchain, czyli łańcuch rekordów lub bloków, to technologia zdecentralizowanych platform transakcyjnych (rozproszony rejestr) przeznaczonych do księgowania transakcji i zabezpieczonych silnymi algorytmami kryptograficznymi. To dziś jedna z najbardziej obiecujących nowych technologii informatycznych. Czy zmieni bankowość?

Bohdan Szafrański

Podaje się, że po raz pierwszy technologię blockchain zastosowała w 2008 r. – przy tworzeniu cyfrowej waluty bitcoin – anonimowa osoba lub grupa osób znana pod nazwą Satoshi Nakamoto. Projekt bitcoina stał się inspiracją dla kolejnych zastosowań. W uproszczeniu można przyjąć, że po zarejestrowaniu informacji w bloku, dane w nim zawarte nie mogą być zmieniane z mocą wsteczną bez zmiany wszystkich kolejnych bloków, co wymaga porozumienia większości uczestników sieci. W sytuacjach, gdy jest ich wielu, jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego technologia tak dobrze sprawdza się w przypadku tworzenia i dystrybucji kryptowalut. To przykład rozproszonego systemu komputerowego o dużej odporności na błędy, choć dostęp do rejestru może w nim mieć każdy. Dlatego technologia ta nadaje się do wykorzystania na przykład przy rejestrowaniu danych medycznych, przy dokumentowaniu pochodzenia żywności i w jej przetwórstwie, a także przy zarządzaniu tożsamością i prowadzeniu ksiąg wieczystych itp. Dla przykładu – w czerwcu 2016 r. poinformowano, że szwedzki rejestr gruntów testował ją w celu wykorzystania jako bazy danych o działkach w Szwecji.

Na blogu informacyjnym firmy IBM przedstawiono relację z wystąpienia Sky Matthews, CTO, Watson IoT w IBM, na tegorocznym IoT World Forum w Londynie. Przedstawił on podstawy technologii blockchain i podał przykłady doświadczeń z wdrożeń klientów oraz sposób, w jaki technologia ta jest używana do przekształcania relacji biznesowych w różnych branżach. Jednym z ciekawszych przykładów jest zarządzanie infrastrukturą, na przykład telekomunikacyjną. Dziś trudno wyegzekwować porozumienie o poziomie usług (SLA) dotyczące partnera telekomunikacyjnego. Częścią modelu zarządzania siecią telekomunikacyjną jest tzw. FCAPS (ang. Fault, Configuration, Accounting, Performance, Security). Ten model zarządzania sprawdza się w scentralizowanych, jednolitych środowiskach. Technologia blockchain może ułatwić śledzenie rejestrów w sieci rozproszonej, czyli tam, gdzie procesy w firmie obejmują szeroki ekosystem partnerów i dostawców.

Duży i szybko rosnący rynek

W przygotowanym przez MarketsandMarkets Research badaniu „Blockchain Market by Provider, Application (Payments, Exchanges, Smart Contracts, Documentation, Digital Identity, Clearing and Settlement), Organization Size, Vertical, and Region – Global Forecast to 2021” oceniono, że wartość rynku blockchain wzrośnie z 210,2 mln dol. w 2016 r. do 2,3 mld dol. w 2021 r. – powiększając się rocznie średnio o 61,5%. W ocenie analityków największe wzrosty odnotują dostawcy aplikacji i rozwiązań służących do przyspieszenia procesów biznesowych, takich jak: płatności, dokumentacja, transakcje i innych wykorzystywanych przez organizacje do usprawniania działalności ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: