IT@BANK 2018: Banki płacą za nośnik

BANK 2018/11

Obyło się bez kar, ale głównie dlatego, że urząd antymonopolowy zaproponował bankom ugodę. Ostatnio UOKiK dał jasno do zrozumienia, że jeśli cztery instytucje nie przyjmą jego warunków, to przyjdzie im zapłacić – i to słono.

Igor Lagenda

Sprawa nośnika trwałego zaczęła się dokładnie trzy lata temu, gdy w listopadzie 2015 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki banków dotyczące sposobu kontaktowania się z klientami drogą elektroniczną w zakresie zmian warunków umownych.

Dosłownie rok później Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-375/15, w której bank BAWAG P.S.K. wystąpił przeciwko austriackiemu urzędowi antymonopolowemu. Orzeczenie w tej sprawie zdecydowało o tym, że sprawa nośnika trwałego stała się problemem wszystkich większych banków w naszym kraju.

„Zmiany w informacjach i warunkach (…) – podał trybunał – można uznać za dostarczone na trwałym nośniku w ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: