IT@BANK 2018: Banki w awangardzie innowacji

BANK 2018/11

Bankowość przechodzi epokową transformację, inspirowaną przez skok technologiczny w dziedzinie informatyki i automatyzacji. Pozwala to jeszcze lepiej odpowiadać na szybko zmieniające się potrzeby klientów.

Bankowość przechodzi epokową transformację, inspirowaną przez skok technologiczny w dziedzinie informatyki i automatyzacji. Pozwala to jeszcze lepiej odpowiadać na szybko zmieniające się potrzeby klientów.

Jednym z największych problemów biznesowych są zatory płatnicze wynikające z niezapłaconych faktur i rachunków. Zaległości mogą zagrozić płynności finansowej firm, skutkując wydłużającą się spiralą zadłużenia, w którą wpadają kolejne podmioty znajdujące się w łańcuchu dostaw.

Odpowiedzią na te zagrożenia jest rosnący z roku na rok rynek faktoringu. Firma przekazuje faktury faktorowi, który w krótkim czasie (z reguły 24 godz.) pokrywa ok. 80% – czasem więcej – fakturowanej należności, następnie sam dochodzi płatności od odbiorcy faktury. Pozostałe 20% spłaca po zapłacie faktury oraz pobiera wynagrodzenie w formie prowizji.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Faktorów, powierzone w zeszłym roku faktury opiewały w sumie na 176 mld zł. Z jednej strony świadczy to o problemach z płynnością w skali całej gospodarki, z drugiej o proaktywnym podejściu firm i podmiotów finansowych.

Aktywność powinna jednak iść w parze z ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: