IT@BANK 2018: Fintechowy poślizg w czasie

BANK 2018/11

Jeśli nadzór i administracja nadal będą grać na zwłokę, to wkrótce może się okazać, że fintechy, chluba i duma naszej gospodarki, udadzą się gremialnie na emigrację. Właśnie takie rozwiązanie, ponoć najlepsze dla rozwoju polskich fintechów, sugerują eksperci.

Największym hamulcem dla innowacji są w naszym kraju regulacje, nieprzystające do tempa, w jakim rozwijają się startupy i branża fintechowa. Efektem tego poślizgu jest dumping regulacyjny, czyli sytuacja, w której wartościowe polskie przedsiębiorstwa przenoszą swoją działalność do kraju, który oferuje im lepsze warunki do rozwoju. Przykład? BitBay, polska giełda kryptowalut, wyemigrowała na Maltę, słynącą z przyjaznych regulacji, promujących podmioty specjalizujące się w kryptografii. Na panelu poświęconym fintechom zorganizowanym podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Paweł Sobkow, prezes BitBaya, powiedział wprost, że tym, co zdecydowało o wyprowadzce na wyspę, było otoczenie legislacyjne.

– My przede wszystkim potrzebujemy jasnych reguł gry – wyjaśnił Paweł Sobkow. – To najważniejszy warunek, by polskie fintechy mogły się rozwijać.

Zdaniem szefa BitBaya ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: