IT@BANK 2018: Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe w cyberbezpieczeństwie

BANK 2018/11

Wraz z rozwojem cyberzagrożeń strategie zapewnienia bezpieczeństwa będą dynamicznie ewoluować. Systemy ochrony IT przyszłości będą musiały nawzajem się monitorować i współpracować ze sobą, by rozpoznawać zmiany w sieci, przewidywać nowe zagrożenia oraz automatycznie dostosowywać polityki bezpieczeństwa. Brzmi futurystycznie? To już jest rzeczywistość. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe są istotnymi sprzymierzeńcami w walce z cyberzagrożeniami.

Wojciech Ciesielski
wciesielski@fortinet.com

Jakość informacji jakością sztucznej inteligencji

Jedno z największych wyzwań w wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego leży w jakości pozyskiwanych informacji o zagrożeniach. Uczenie maszynowe będzie napędzane dużymi ilościami danych pozyskiwanych m.in. z urządzeń IoT oraz aplikacjami przewidującymi zdarzenia w sieci. Informacje te zawierają jednak dziś dużo fałszywych sygnałów w wyniku dynamicznej natury zagrożeń IoT, które zmieniają się w ciągu sekund. Urządzenie może być wolne od zagrożeń w danym momencie, by za chwilę zostać zainfekowane i następnie ponownie „uzdrowione” w krótkim czasie.

Polepszenie jakości informacji o zagrożeniach ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: