IT@BANK: Data Access Governance, czyli jak zmniejszyć ryzyko, zapewniając sobie lepszą kontrolę nad uprawnieniami użytkowników

BANK 2016/11

Wiedza i informacje, które przetwarzamy w firmach, a szczególnie w instytucjach finansowych, oraz źródła ich pozyskiwania są jednym z najcenniejszych i najpilniej strzeżonych zasobów. Jak uchronić się przed ich wyciekiem oraz zapewnić szybką i bezpieczną dystrybucję do odpowiednich osób, nawet spoza organizacji?

Wiedza i informacje, które przetwarzamy w firmach, a szczególnie w instytucjach finansowych, oraz źródła ich pozyskiwania są jednym z najcenniejszych i najpilniej strzeżonych zasobów. Jak uchronić się przed ich wyciekiem oraz zapewnić szybką i bezpieczną dystrybucję do odpowiednich osób, nawet spoza organizacji?

Grzegorz Kowalczyk
kierownik Zespołu IDM Qumak S.A.K

Informacja pod ścisłą ochroną

Czas pozyskania wiedzy i informacji, a następnie ich przetworzenia oraz szybkość udostępnienia partnerom i klientom odgrywa kluczową rolę w osiąganiu przewagi rynkowej. Obecnie w niemal każdej firmie toczy się walka o równowagę pomiędzy zabezpieczeniem informacji a możliwością łatwego ich udostępniania właściwym podmiotom.

Podstawowym orężem tej walki jest uporządkowana wiedza na tematy: jakie są krytyczne z punktu widzenia przedsiębiorstwa systemy i aplikacje, które przetwarzają kluczowe informacje? Kto potrzebuje dostępu do tych informacji? W jaki sposób będziemy je udostępniać?

Przedsiębiorstwa radzą sobie z tymi problemami na różne sposoby. Pozytywnym trendem jest coraz popularniejsze postrzeganie zarządzania tożsamością, jako konieczność dostosowania się do zmieniających się przepisów oraz odpowiedź na problemy związane z zarządzaniem dynamicznie rozwijającymi się środowiskami IT.

Wciąż jednak dużym wyzwaniem pozostaje zarządzanie dostępem do danych nieustrukturyzowanych (ang. Data Access Governance). Wielu praktyków w dziedzinie kontroli dostępu wie, jak istotny to aspekt cyberbezpieczeństwa, jednak ze względu na jego złożoność nie umieszcza go na szczycie listy rozwiązań do wdrożenia.

Jak wielkim wyzwaniem jest Data Access Governance?

Część zagadnień dotyczących funkcjonowania systemów w firmach możemy rozwiązać bez dłuższego zastanowienia. Na pytanie: „Jak szybko działa program?” z pewnością uzyskamy miarodajną odpowiedź. Natomiast gdy rozmawiamy o ilości danych nieustrukturyzowanych w sieci, odpowiedź nie jest ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: