IT@BANK. Finanse: Niepewność szansą na zyski

BANK 2019/11

Fot. ipopba/stock.adobe.com

Dla spółek technologii informatycznych ubiegły rok był drugim spadkowym z rzędu. Po serii pięciu lat wzrostowych to niepokojąca przerwa. Polska gospodarka ma się unowocześniać, a tymczasem branża, która za to odpowiada słabnie? Na szczęście w 2019 r. jest już dużo lepiej.

Łączna kapitalizacja krajowych spółek z branży technologii informatycznych na rynku głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych i NewConnect przekracza obecnie 40 mld zł, co stanowi 7% całego rynku polskich akcji. Przodują CD Projekt (23,8 mld zł) i Asseco Poland (4,2 mld zł). Pierwsza z tych spółek wdarła się nawet przebojem do najlepszej ósemki giełdy. Ale to działo się w tym roku. Poprzedni nie był dla niej dobry.

Indeks spółek technologicznych WIG-Informatyka spadł w ub.r. o 2,4%. Dla porównania, główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 stracił 7,5%, więc w sumie w IT nie byłoby tak źle, gdyby tylko nie był to drugi rok z rzędu pod kreską. W 2017 r. spadek był 5,3-procentowy, bieżący rok przyniósł jednak wyraźne odbicie.

Co ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: