IT@BANK. Technologie: Czekamy na biometrię behawioralną

BANK 2019/11

Fot. Jakub Jirsák/stock.adobe.com

Jak bezpiecznie potwierdzić tożsamość użytkownika na sprzęcie mobilnym? Rozwiązania wdrażane przez producentów urządzeń i dostawców usług to zazwyczaj kompromis pomiędzy bezpieczeństwem i wygodą. Nie zawsze da się je połączyć w akceptowalny sposób, tym bardziej że w grę wchodzą tu także przyzwyczajenia i zmienne preferencje użytkowników.

Odpowiedzią na te potrzeby stał się rozwój mobilnej – i nie tylko – biometrii. Rolę hasła pełnią w jej przypadku różne, indywidualne cechy naszego ciała. W rezultacie hasłem jesteśmy my sami.

Najpopularniejszym i najdłużej stosowanym rozwiązaniem jest skaner linii papilarnych. Po raz pierwszy zastosowano go w modelu Fujitsu F505i w 2003 r. Telefon ten nie był jeszcze smartfonem, podobnie jak kolejne, wczesne modele, w których zastosowano porównywalne rozwiązania.

Przełom nastąpił wraz z pojawieniem się pierwszych smartfonów ze skanerami, jak Toshiba G500 i G900 (powstały, ale nie trafiły na rynek) czy Motorola Atrix. Kamieniem milowym okazał się rynkowy debiut iPhone’a 5S w 2013 r., który przyniósł popularyzację i szersze wykorzystanie tego rozwiązania.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: