IT@BANK. Technologie: Falstart kwantowej rewolucji

BANK 2019/11

Fot. Gorodenkoff/stock.adobe.com

Komputery oparte na nowej technologii wydają się niezwykle obiecującym, perspektywicznym kierunkiem rozwoju branży. Nic dziwnego, że prace nad nimi prowadzą nie tylko małe, skłonne do ponoszenia ryzyka startupy, ale także potentaci, jak choćby Google czy IBM.

Prace nad komputerami, które wykorzystują założenia mechaniki kwantowej, trwają od lat 80. Jednak dopiero na początku 2019 r. udało się wyprowadzić maszynę tego typu ze ściśle kontrolowanej przestrzeni laboratoriów. Podczas targów Consumer Electronic Show w Las Vegas IBM zaprezentował Q System One – w pełni zintegrowany komputer kwantowy.

Kwanty wchodzą do szafy

Przełom polega w jego przypadku na tym, że zamiast – jak dotychczasowe maszyny tego typu – zajmować sporą przestrzeń laboratorium, Q System One mieści się w obudowie wielkości sporej szafy. Zaprojektowanej, co warto nadmienić, z wielką dbałością o wygląd – obudowa machiny jest nie tylko funkcjonalna, ale spełnia również popularne wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać przyszłościowy superkomputer.

To osiągnięcie tym istotniejsze, że komputer kwantowy musi pracować w ściśle ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: