IT@BANK. Technologie: Falstart kwantowej rewolucji

BANK 2019/11

Komputery oparte na nowej technologii wydają się niezwykle obiecującym, perspektywicznym kierunkiem rozwoju branży. Nic dziwnego, że prace nad nimi prowadzą nie tylko małe, skłonne do ponoszenia ryzyka startupy, ale także potentaci, jak choćby Google czy IBM.

Fot. Gorodenkoff/stock.adobe.com

Komputery oparte na nowej technologii wydają się niezwykle obiecującym, perspektywicznym kierunkiem rozwoju branży. Nic dziwnego, że prace nad nimi prowadzą nie tylko małe, skłonne do ponoszenia ryzyka startupy, ale także potentaci, jak choćby Google czy IBM.

Prace nad komputerami, które wykorzystują założenia mechaniki kwantowej, trwają od lat 80. Jednak dopiero na początku 2019 r. udało się wyprowadzić maszynę tego typu ze ściśle kontrolowanej przestrzeni laboratoriów. Podczas targów Consumer Electronic Show w Las Vegas IBM zaprezentował Q System One – w pełni zintegrowany komputer kwantowy.

Kwanty wchodzą do szafy

Przełom polega w jego przypadku na tym, że zamiast – jak dotychczasowe maszyny tego typu – zajmować sporą przestrzeń laboratorium, Q System One mieści się w obudowie wielkości sporej szafy. Zaprojektowanej, co warto nadmienić, z wielką dbałością o wygląd – obudowa machiny jest nie tylko funkcjonalna, ale spełnia również popularne wyobrażenia o tym, jak powinien wyglądać przyszłościowy superkomputer.

To osiągnięcie tym istotniejsze, że komputer kwantowy musi pracować w ściśle określonych warunkach. Wewnątrz urządzenia panuje temperatura zaledwie 15 milikelwinów – o włos powyżej zera absolutnego.

Komputer, choć teoretycznie mógłby zostać zaoferowany na rynku, nie jest na razie dostępny w sprzedaży. Q System One to demonstracja możliwości i technologicznego prymatu jego producenta, który skupia się na dopracowaniu urządzenia, tak by umożliwić w przyszłości jego komercyjne wykorzystanie.

Czym jest komputer kwantowy?

Zamiast na bitach, które mogą przyjmować wartość 0 i 1, maszyna operuje na kubitach – kwantowej superpozycji zera i jedynki. W praktyce, bez zagłębiania się w szczegóły techniczne, oznacza to skokowy wzrost możliwości obliczeniowych i szybkości wykonywania obliczeń.

Problemem komputerów kwantowych jest brak jednoznacznego wyniku działań. Jest on ustalany w sposób przybliżony na podstawie wielokrotnego wykonywania obliczeń, które są następnie uśredniane.

Co istotne, wszystkie zadania wykonywane przez komputer kwantowy może wykonać również zwykły komputer. Różnica dotyczy tu nie samych możliwości, ale czasu potrzebnego na uzyskanie wyniku. W przypadku maszyny kwantowej jest on o wiele rzędów wielkości krótszy. Zamiast o tysiącach lat i gigantycznych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: