IT@BANK. Technologie: Fintechy nieśmiało otwierają banki

BANK 2019/11

Fot. WrightStudio/stock.adobe.com

Wejście w życie dyrektywy PSD2 to nie tylko większa ochrona klientów banków, ale także uchylenie drzwi dla otwartej bankowości. Na razie z nowych możliwości nie korzysta prawie żaden polski fintech, ponieważ to wymaga uzyskania wpisu do specjalnego rejestru, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego.

Wprowadzenie w połowie września przepisów wykonawczych unijnej dyrektywy PSD2 wymusiło na bankach i innych instytucjach finansowych udostępnienie podmiotom zewnętrznym, głównie fintechom, podstawowych danych o rachunkach swoich klientów. Oczywiście warunkiem koniecznym jest zgoda posiadacza rachunku na udostępnienie tych danych. Potencjalnych korzyści dla konsumenta jest wiele, a jedną z nich jest możliwość dostępu do kont w różnych bankach w jednej ulubionej aplikacji.

Bez zgody KNF ani rusz

Dostęp do danych o rachunkach klientów banków musi być obwarowany bardzo wysokimi wymogami bezpieczeństwa. Dyrektywa wymusza stosowanie najbardziej zaawansowanych technologii i standardów bezpieczeństwa, by zminimalizować niemal do zera ryzyko przejęcia tych niezwykle wrażliwych danych przez osoby niepowołane.

Kluczową ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: