IT@BANK. Technologie: Za kawę zapłacę dziś kubkiem

BANK 2019/11

Płatności zbliżeniowe podbijają świat, dając konsumentom niebywałą łatwość i wygodę dokonywania transakcji. Początkowo technologia ta pojawiła się w tradycyjnych kartach płatniczych, ale moduły NFC znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie gadżetów.

Fot. rh2010/stock.adobe.com

Płatności zbliżeniowe podbijają świat, dając konsumentom niebywałą łatwość i wygodę dokonywania transakcji. Początkowo technologia ta pojawiła się w tradycyjnych kartach płatniczych, ale moduły NFC znajdują zastosowanie w coraz większej liczbie gadżetów.

Od czasu wprowadzenia na polski rynek takich usług, jak Google Pay czy Apple Pay wykorzystywanie telefonów do płatności stało się codziennością dla setek tysięcy Polaków. Wprawdzie już wcześniej płacenie za pomocą smartfonu wyposażonego w moduł NFC było możliwe, ale dotyczyło to tylko klientów niektórych banków.

Dziś już nie musimy sięgać do portfela i wyciągać karty, by następnie zbliżyć ją do terminala. Płacić możemy tym, co najczęściej i tak trzymamy w ręku, stojąc w kolejce do kasy – smartfonem. To pozwala na pozostawienie portfela w domu, zwłaszcza wtedy, gdy wychodzimy uprawiać sport i ograniczamy nadmierny bagaż.

Ogromną zaletą płacenia smartfonem jest to, że dzięki uwierzytelnieniu w urządzeniu – np. za pomocą odcisku palca lub skanowania twarzy – nie musimy już wstukiwać kodu PIN na terminalu płatniczym. To nie tylko wygodne, ale także bezpieczniejsze.

Zalety płacenia smartfonem, ale w jeszcze wygodniejszym, poręczniejszym wydaniu zapewniają smartwatche. Takie urządzenie cały czas mamy na nadgarstku, więc wystarczy zbliżyć dłoń do terminala płatniczego i już. W przypadku ­Apple Watcha niepotrzebny jest nawet odcisk palca, skan twarzy czy kod PIN, co w pewnych sytuacjach może być dużym ułatwieniem.

Pasek lepszy od zegarka

Chcesz płacić zegarkiem, ale nie jesteś przekonany do smartwatcha? Na szczęście nie musisz wybierać. Firma Montblanc z myślą o osobach, które zainwestowały w klasyczny chronometr, oferuje pasek do zegarka, który umożliwia płacenie zbliżeniowo.

Montblanc Twin Smart Strap to jednak coś więcej niż pasek z zaszytym modułem NFC. Część zbliżeniowa to dość masywnie wyglądająca stalowa koperta znajdująca się pod nadgarstkiem, ale wygodę użytkowania zwiększa wbudowany ekran w technologii OLED.

Aby zacząć używać tego paska do klasycznego zegarka, trzeba najpierw zainstalować w swoim smartfonie aplikację Montblanc, zarejestrować się, a następnie sparować smartfon z paskiem. To oczywiście jeszcze nie koniec. Płacenie paskiem będzie możliwe po podpięciu obsługiwanej karty płatniczej pod portfel Montblanc Pay.

Cena 450 USD może odstraszać, jednak na tle najdroższych zegarków może się jednak wydać całkiem okazyjna. Jeśli mimo to mamy obiekcje, czy warto tyle wydawać na gadżet służący do płatności zbliżeniowych, producent dorzuca jeszcze takie funkcjonalności, jak krokomierz czy możliwość wyświetlania powiadomień ze smartfonu. W sytuacji, gdy używanie telefonu może być uznane za będące w niezbyt dobrym tonie, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: