IT@BANK: Trwały nośnik według BIK

BANK 2018/11

Banki różnie podchodzą do realizacji wymogów regulacyjnych dotyczących trwałego nośnika informacji, część z nich wróciła do komunikacji papierowej czy płyt CD, część próbuje zaadresować wymogi regulacyjne, wykorzystując różne rozwiązania informatyczne. BIK proponuje Platformę Blockchain BIK.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przygotowało rozwiązanie wykorzystujące technologię DLT (Distributed Ledger Technology), nową generację technologii blockchain, opracowaną przez polskich inżynierów z firmy Billon. Według BIK technologia DLT optymalizuje i unowocześnia komunikację instytucji z klientem. Co więcej, ma ona potencjał zrewolucjonizowania wymiany informacji pod względem efektywności, bezpieczeństwa i wiarygodności. Dlatego w IV kwartale 2017 r. BIK i Billon rozpoczęły prace nad sektorowym rozwiązaniem problemu tzw. trwałego nośnika informacji, zdefiniowanego przez szereg regulacji i dyrektyw unijnych, m.in. RODO oraz najnowszych rozporządzeń MIFID II i IDD. W rezultacie prac powstała Platforma Blockchain BIK służąca do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku, z pełnym, technicznym zabezpieczeniem przed ingerencją jednej strony w treść dokumentu.

Wiele wariantów

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: