IT@BANK: WORM podgryza blockchain

BANK 2018/11

Na szeroką skalę technologię blockchain wprowadził niedawno w Polsce Bank PKO BP. Jednak większość polskich instytucji finansowych wybrało WORM.

W ostatnim czasie pojawiły się na rynku dwie usługi odpowiadające na regulacje Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów odnośnie tzw. trwałego nośnika. Pojawiło się zapotrzebowanie banków w kwestii informowania klientów o zmianach w dokumentach publicznych, takich jak np. regulaminy czy tabele opłat i prowizji. Chodziło o rozwiązanie, które zagwarantuje, że bank – wystawca dokumentu (np. aktualnego cennika usług) – udostępnia go klientom zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a jego treść przez cały okres przechowywania pliku nie podlega żadnym modyfikacjom. Równocześnie w dowolnym momencie klient ma dostęp do niezmienionej, pierwotnej wersji dokumentu. Powstały dwa rozwiązania oparte na technologii blockchain. Jedno z nich anonsowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową i PKO Bank Polski, a drugie przez Biuro Informacji Kredytowej i Billon.

Opracowane przez KIR i PKO Bank ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: