IT@Bank: wspólne rozwiązania IT banków i firm spoza sektora finansowego?

Multimedia / Technologie i innowacje / Wydarzenia

Paweł Jakubik, przewodniczący Forum Technologii Bankowych ZBP, podsumowuje tegoroczną konferencję IT@BANK, największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie środowiska informatycznego z polskim sektorem bankowym.

Paweł Jakubik
Fot. aleBank.pl

Paweł Jakubik, przewodniczący Forum Technologii Bankowych ZBP, podsumowuje tegoroczną konferencję IT@BANK, największe i najbardziej prestiżowe w Polsce spotkanie środowiska informatycznego z polskim sektorem bankowym.

Paweł Jakubik na #ITBANK: stworzenie chmury krajowej ogłoszone przez @Grupa_PFR i @PKOBP stwarza nowe szanse dla polskiego rynku usług finansowych #PFR #PKOBP #CHmuraKrajowa

- Najczęściej w tym roku na konferencji słyszałem: ekosystem, współpraca banków z innymi sektorami, blockchain, transformacja cyfrowa. To są pojęcia, które od kilkunastu miesięcy przewijają się przez sektory gospodarki, które mają związek z transformacją cyfrową – tak w skrócie omawia tegoroczną konferencję IT@BANK Paweł Jakubik, przewodniczący Forum Technologii Bankowych ZBP, członek zarządu Microsoft Sp. z o.o.- Przygotowując program konferencji, zdecydowaliśmy się pokazać, jak technologia wpływa na prowadzenie biznesu w różnych dziedzinach – dodaje Paweł Jakubik.

Polskie banki będą korzystać z pomysłów globalnych gigantów?

Jego zdaniem bardzo ciekawa była prezentacja działań tak zwanego GAFA w obszarze nowych technologii, czyli firm: Google, Amazon, Facebook, Apple. Przewodniczący Forum Technologii Bankowych jest przekonany, że polskie banki mogą z powodzeniem wykorzystywać pewne pomysły i rozwiązania stosowane przez te cztery globalne firmy.Innym ważnym pytaniem stawianym na konferencji była zdolność sektora bankowego do wprowadzania innowacji w sytuacji, w której cały sektor jest poddany uciążliwej presji regulacyjnej.

Pomysły także spoza sektora finansowego

Sektor finansowy szuka pomysłów w innych branżach, które są mniej regulowane – mówi Paweł Jakubik. Jednocześnie jesteśmy świadkami sytuacji, w której kilka polskich banków zaczęło wspólne warsztaty z firmami z przemysłu farmaceutycznego, handlu i dystrybucji. Firmy takie jak Żabka, LPP czy CCC chcą się dzielić swoimi doświadczeniami z sektorem finansowym – dodaje.Jego zdaniem już w roku 2020 będziemy widzieli projekty, które powstaną w wyniku tej współpracy.
Udostępnij artykuł: