Jacek Kotłowski z NBP: impuls fiskalny mocniej podbije PKB w 2020 r. niż w 2019 r.

Gospodarka

Impuls fiskalny podbije wzrost gospodarczy Polski w tym roku, choć może w niewielkim stopniu, ale już w przyszłym, poprzez efekt mnożnikowy, efekt ten będzie dużo większy, uważa zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski.

Wykresy i kalkulator
Fot. stock.adobe.com/Minerva Studio

Impuls fiskalny podbije wzrost gospodarczy Polski w tym roku, choć może w niewielkim stopniu, ale już w przyszłym, poprzez efekt mnożnikowy, efekt ten będzie dużo większy, uważa zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski.

#NBP: w latach 2019-2021 dynamika krajowego #PKB będzie się stopniowo obniżać, przy czym skala spadku łagodzona będzie przez zapowiedziany przez rząd impuls fiskalny @nbppl

"Impuls fiskalny ma wynieść w 2019 i 2020 roku po ok. 1% PKB. Ten impuls podbije nam wzrost gospodarczy w tym roku, choć może w niewielkim stopniu, ale już w przyszłym, poprzez efekt mnożnikowy, będzie dużo więcej. Efekt mnożnikowy oczywiście zależy od charakteru impulsu fiskalnego. Zazwyczaj efekt jest silniejszy w przypadku inwestycji publicznych i spożycia zbiorowego, czyli środków mniej importochłonnych, w dużej mierze wydawanych w kraju. Natomiast impulsy związane z obniżeniem podatków, zmniejszeniem kwoty wolnej od opodatkowania, czy transfery społeczne mają nieco słabszy wpływ na wzrost, z uwagi na to, że tylko część z tych środków jest wydawana, a część z kolei jest wydawana na dobra z importu, co nie przekłada się na wzrost krajowego PKB" - powiedział Kotłowski w wywiadzie dla serwisu Obserwatorfinansowy.pl.Czytaj także: Bank Światowy prezentuje prognozy dla Polski. Wzrost gospodarczy spowolni >>>

W fazie spodziewanego spowolnienia impuls fiskalny może zadziałać silniej

W fazie spodziewanego spowolnienia impuls fiskalny może zadziałać silniej, bo brakuje wtedy popytu prywatnego. Zastępuje go wówczas, przynajmniej w części, wzrost popytu publicznego, dodał."Jednocześnie mamy niewykorzystane zdolności produkcyjne, co powoduje, że w fazie spowolnienia takie działania są skuteczniejsze niż w fazie ożywienia. Choć z drugiej strony część gospodarstw domowych może dokonywać oszczędności przezornościowych, co obniży efekt działania impulsu" - wskazał także dyrektor.Czytaj także: Impuls inflacyjny czai się za rogiem?

Dynamika krajowego PKB będzie się stopniowo obniżać

W marcowym "Raporcie o inflacji" bank centralny podał, że w latach 2019-2021 dynamika krajowego PKB będzie się stopniowo obniżać, przy czym skala spadku łagodzona będzie przez zapowiedziany przez rząd impuls fiskalny.Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej NBP, opublikowanej w "Raporcie", wzrost PKB sięgnie 4% w tym roku, a następnie spowolni do 3,7% w 2020 r. i do 3,5% w 2021 r.
Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: