Jak decyzje RPP o obniżce stóp procentowych wpłyną w tym roku na wynik grupy Santander Bank Polska?

Z rynku

Placówka Santander Bank Polska
Fot. Materiały prasowe Santander Bank Polska

Santander Bank Polska, na podstawie wykonanych przez siebie wyliczeń wskazuje, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżkach stóp procentowych łącznie o 140 pkt bazowych będą mieć negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek grupy banku w 2020 r. na poziomie od 635 do 700 mln zł, podał bank.

.@SantanderBankPL: decyzje #RPP o obniżkach stóp proc. łącznie o 140 pkt bazowych będą mieć negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek grupy banku w 2020 r. na poziomie od 635 do 700 mln zł #SantanderBank

Negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek Santander Bank Polska w 2020 roku wyniesienie od 525 do 575 mln zł. Dodatkowo, analogiczny negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek dla Santander Consumer Bank, będącego spółką zależną banku, wyniesie od 110 do 125 mln zł.

Czytaj także: RPP zaskoczyła rynek kolejną obniżką stóp procentowych, są już bliskie >>>

„W związku z powyższym, negatywny wpływ na wynik z tytułu odsetek Grupy w 2020 roku będzie na poziomie od 635 do 700 mln zł” – czytamy w komunikacie. 

„Wpływ ten będzie się materializował stopniowo w kolejnych kwartałach, a jego rzeczywista skala będzie uzależniona od kształtu krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych i możliwych zmian bilansu” – czytamy także. 

Czytaj także: PKO BP: decyzje RPP i instytucji nadzoru obniżą zysk grupy o 850 – 900 mln zł w tym roku >>>

Zarówno podane wyliczenia jak i założenia mogą ulec zmianie, zaznaczono. 

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 209,48 mld zł na koniec 2019 r.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: