Jak i na co oszczędzają dzieci?

Finanse osobiste

Blisko połowa (ok. 45%) budżetu dzieci w wieku 5-17 lat to pieniądze otrzymywane z konkretnym przeznaczeniem, wynika z raportu GfK na temat preferencji i zwyczajów zakupowych dzieci i młodzieży "Junior Shopper 2018".

Dziewczynka w bibliotece trzymająca skarbonkę
Fot. stock.adobe.com/Picture-Factory

Blisko połowa (ok. 45%) budżetu dzieci w wieku 5-17 lat to pieniądze otrzymywane z konkretnym przeznaczeniem, wynika z raportu GfK na temat preferencji i zwyczajów zakupowych dzieci i młodzieży "Junior Shopper 2018".

#Dzieci oszczędzające #pieniądze robią to w dużej mierze z myślą o konkretnym zakupie lub celu #oszczędzanie

"Dzieci oszczędzające pieniądze robią to w dużej mierze z myślą o konkretnym zakupie lub celu, który jest zróżnicowany ze względu na wiek i płeć. O ile dziewczęta częściej myślą o zakupie smartfonu czy wyjeździe wakacyjnym lub wycieczce, to chłopcy zdecydowanie wolą kupno roweru czy skutera oraz gry komputerowej. Nastolatkowie, dla których własny wygląd przybiera na znaczeniu, zaczynają oszczędzać z myślą o zakupie odzieży, ale także np. na kurs prawa jazdy" - powiedziała analityk GfK w dziale Consumer Panels & Shopper Renata Twardowska, cytowana w komunikacie.

Sprzęt elektroniczny na własny rachunek

Ponad połowa dzieci w wieku 5-17 lat posiada własny smartfon, niemal jedna trzecia laptop, a co dziesiąte dziecko - telefon komórkowy. W ciągu ostatniego roku co dziesiąte dziecko kupiło te urządzenia za swoje pieniądze. Biorąc pod uwagę miejsca zakupu, smartfony oraz telefony komórkowe były najczęściej kupowane w salonach operatorów sieci komórkowej. Po laptopy, konsole do gier i tablety najczęściej wybierano się do dużych marketów z elektroniką. Dokonując zakupu sprzętu elektroniki użytkowej dla siebie lub dla swoich dzieci, rodzice często konsultują z nimi swoją decyzję. Dzieci mają znaczący wpływ na wybór modelu bądź marki, podano również."Posiadane przez dzieci urządzenia elektroniki użytkowej mają bezpośrednie przełożenie na spędzanie przez nie wolnego czasu. Wśród młodego pokolenia dużą popularnością niezmiennie cieszy się internet. Obecnie 86% dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat deklaruje korzystanie z internetu. W porównaniu z rokiem ubiegłym, odsetek ten wzrósł o 5 pkt proc. Internet jest wykorzystywany przez dzieci głównie w celach rozrywkowych i komunikacyjnych (gry, słuchanie muzyki, oglądanie zdjęć, korzystanie z portali społecznościowych)" - dodała Twardowska.

Źródło: ISBnews

 
Udostępnij artykuł: