Jak kolejna obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na banki?

Gospodarka / Z rynku

Ewentualne, dalsze obniżenie stóp procentowych byłoby negatywną informacją dla banków, ale wpływ cięcia o 10 pb na ich wyniki byłby jednak ograniczony - poinformował analityk DM BDM Michał Fidelus.

Bank
Fot. stock.adobe.com/Marco Scisetti

Ewentualne, dalsze obniżenie stóp procentowych byłoby negatywną informacją dla banków, ale wpływ cięcia o 10 pb na ich wyniki byłby jednak ograniczony - poinformował analityk DM BDM Michał Fidelus.

"Krótkoterminowym czynnikiem ryzyka dla sektora bankowego w naszym przekonaniu pozostaje obniżka stóp procentowych. Uważamy jednak za mało prawdopodobne obniżenie stopy referencyjnej poniżej zera. Dlatego też – o ile obniżka stóp byłaby negatywną informacją dla sektora – wpływ cięcia o 10 pb na wyniki banków byłby jednak ograniczony" - ocenił Fidelus.

"Tą wypowiedź warto też brać pod uwagę w kontekście ostatnich interwencji NBP na rynku walutowym" - dodał.

Prezes NBP: możliwe dalsze obniżenie stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego" ocenił, że obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji.

Poinformował jednak, że w pierwszym kwartale 2021 roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Dodał, że w NBP prowadzone są "odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia".

Czytaj także: Prezes NBP: w I kwartale 2021 roku możliwe jest obniżenie stóp procentowych >>>

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Obniżki stóp obniżyły w wynik odsetkowy, główną linię dochodową krajowych banków. Marża odsetkowa netto spadła w październiku 2020 roku do 2,32 proc. z 2,63 proc. na początku 2020 roku.

Zysk sektora na koniec października 2020 roku wyniósł 6,7 mld zł, czyli był ponad 47 proc. niższy niż rok wcześniej. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: