Jak kupić swoje pierwsze mieszkanie?

Nieruchomości / Rynek

Oferty mieszkań
Fot. stock.adobe.com/terovesalainen

Najtrudniej podjąć decyzję, gdy mieszkanie kupuje się po raz pierwszy. Przy kolejnych przeprowadzkach wiemy, jakie błędy popełniliśmy wcześniej. Nie ma uniwersalnych rozwiązań, Inaczej wyglądają potrzeby singla, inaczej pary, a inaczej rodziny z dziećmi. A wszystko i tak rozbija się o dostępny budżet.

Na peryferiach można kupić #mieszkanie dwa razy tańsze niż w atrakcyjnej części śródmieścia #HomeBroker

– Single dużą wagę przywiązują do lokalizacji – mówi Marcin Krasoń, analityk Home Broker. – Nieruchomość powinna być dobrze umiejscowiona w relacji do miejsca pracy czy nauki, młoda osoba rzadko godzi się na długie dojazdy każdego dnia. Warto zwrócić uwagę na to, by w okolicy były restauracje, kawiarnie i tereny rekreacyjne.

Jak duże mieszkanie wybrać?

Choć na dzień zakupu mieszkania może się wydawać, że 23 mkw. z aneksem kuchennym wystarczy, to warto wziąć pod uwagę fakt, że wraz z upływającym czasem potrzeby i oczekiwania większości osób rosną, nie maleje też ilość zgromadzonych przedmiotów i sprzętów, które trzeba gdzieś pomieścić. O ile finanse na to pozwalają, warto więc kupić lokal odrobinę większy od aktualnie szacowanych potrzeb, podniesie to na pewno komfort życia i pozwoli dłużej mieszkać w tym samym lokalu.

Coraz więcej młodych ludzi docenia możliwość odgrodzenia części nocnej mieszkania od dziennej, ale nie każdego stać na zakup lokalu dwupokojowego. Można to jednak zrobić także w kawalerce lub mieszkaniu typu studio. Przy odpowiednim kształcie mieszkania, można łóżko oddzielić np. szafą czy regałem na książki, dzięki czemu zyskamy niewielką sypialnię. Nie musi to być prawdziwa sypialnia z izolacją dźwięku od reszty mieszkania, chodzi o wyraźną separację dziennej i nocnej części nieruchomości. Wydzielając dodatkowo aneks kuchenny stolikiem barowym (singiel rzadko potrzebuje przestronnej kuchni) otrzymamy z kawalerki w pełni funkcjonalne mieszkanie z osobną sypialnią i kuchnią.

Pomysłem oszczędzającym miejsce są meble łączące wiele zastosowań np. funkcję kanapy i biurka, lub łóżko składane do szafy. Jest to dobry pomysł w mieszkaniach mniejszych, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Świetnie sprawdzą się tam też wszelkiej maści modułowe regały, które można formować według potrzeb, a nie zajmują dużo miejsca. Jednocześnie blat do pracy może być też blatem do jedzenia i nie trzeba ustawiać biurka czy dużego stołu.

W niewielkim mieszkaniu istotne jest utrzymanie porządku, bo niestety, każdy bałagan od razu rzuca się w oczy. Kluczowa będzie duża liczba miejsc do przechowywania przedmiotów. Świetnie sprawdzają się szuflady, które pozwalają schować wiele rzeczy z widoku i uporządkować je. Kupując łóżko czy sofę zwróćmy uwagę na to, by mebel zawierał jak największą skrzynię, by wykorzystać przestrzeń pod posłaniem. Można tam trzymać nie tylko pościel, ale i zimowe kurtki, czy inne rzadziej używane rzeczy.

Ceny spadają wraz z atrakcyjnością położenia 

Nie każdego stać na mieszkanie w centrum miasta, a ceny spadają wraz z atrakcyjnością położenia nieruchomości. Na peryferiach można kupić mieszkanie dwa razy tańsze niż w atrakcyjnej części śródmieścia. Pytanie tylko, czy singlowi będzie się dobrze w takim miejscu mieszkać? – komentuje ekspert.

Źródło: MarketNews24

 

Udostępnij artykuł: