Jak nowe obietnice PiS wpłyną na gospodarkę?

Gospodarka

Fot. stock.adobe.com/1599685sv

Przedstawiony program "Nowa Piątka PiS" podniesie konsumpcję prywatną odpowiednio o 0,5 pkt proc. w II kw. br i po 1,4 pkt proc w III i IV kw. 2019 roku, wynika z analiz Santander Bank Polska. Ekonomiści szacują, że nowe programy mogłyby dodać do wzrostu PKB maksymalnie 0,3 pkt proc. w 2019 r. i 0,2 pkt proc. w 2020 r.

Nowe programy #PiS mogłyby dodać do wzrostu #PKB maksymalnie 0,3 pkt proc. w 2019 r. i 0,2 pkt proc. w 2020 r. #NowaPiatkaPiS #NowaPiatkaKaczyńskiego #Santander @SantanderBankPL

“W sumie, spodziewamy się, że nowe programy podbiją konsumpcję prywatną o ok. 0,5 punktu procentowego w II kw. 2019 r., i o ok. 1,4 pkt proc. w III i IV kw. 2019 r. W 2020 r. wpływ na stopę wzrostu będzie stopniowo zanikał. Na tej podstawie spodziewamy się wzrostu dochodów budżetu z podatków pośrednich o ok. 1,5 mld zł w 2019 r. i 4 mld zł w 2020 r” – czytamy w komentarzu ekonomicznym Santander Bank Polska.

Pakiet nowych obietnic obciąży finanse publiczne o ok. 19 mld zł w 2019 r.

Ekonomiści banku szacują natomiast, że przedstawiając pakiet nowych obietnic obciąży finanse publiczne o ok. 19 mld zł w 2019 r. i 33 mld zł w 2020 roku (w tym koszty dla budżetu centralnego to odpowiednio 19 i 27,5 mld zł).

Czytaj także: Ryzykowne obietnice wyborcze >>>

“Warto jednak pamiętać, że powyższe kalkulacje dotyczą kosztów brutto. Wyższe transfery socjalne częściowo wrócą do budżetu w formie podatków, więc efekt netto dla budżetu będzie mniejszy. Po pierwsze, od ‘trzynastej’ emerytury należy odprowadzić podatek dochodowy i składkę zdrowotną, co – naszym zdaniem – daje ok. 2 mld zł rocznie (o ile 1 100 zł to kwota wypłaty brutto). Po drugie, dodatkowe wypłaty na rzecz gospodarstw domowych potencjalnie oznaczają wyższą konsumpcję, a zatem również wyższe wpływy z VAT i akcyzy” – czytamy dalej.

Ekonomiści podkreślają, że skłonność do wydawania w pieniędzy z transferu 500+ będzie nieco niższa niż w przypadku pierwszej fazy programu 500+ i pomoc trafi do nieco bogatszych gospodarstw domowych, które mają wyższą skłonność do oszczędzania.

Czytaj także: Rozszerzenia 500+, trzynastka dla emerytów, brak PIT dla pracujących do 26 lat. Ile kosztować będą nowe obietnice PiS?

Nowe programy mogłyby dodać do wzrostu PKB maksymalnie 0,3 pkt proc. w 2019 r.

Analitycy szacują, że nowe programy mogłyby dodać do wzrostu PKB maksymalnie 0,3 pkt proc. w 2019 r. i 0,2 pkt proc. w 2020 r.

“Nie oznacza to jednak, że zamierzamy teraz rewidować prognozy wzrostu. Po pierwsze, zaczekajmy na więcej konkretów nt. implementacji pomysłów (pro-wzrostowy wpływ tych działań będzie per saldo tym mniejszy, im bardziej ich sfinansowaniu będą służyć cięcia w innych wydatkach), po drugie traktujemy to raczej jako czynnik, który zmniejsza ryzyko korekty naszych prognoz w dół w warunkach pogarszającej się koniunktury na świecie” – oceniają ekonomiści.

Pozytywne efekty nowych obietnic dla rynku długu

W komentarzu wskazano, że w II połowie br. mogą ujawnić się pozytywne efekty nowych obietnic dla rynku długu.

“W dłuższym horyzoncie, przedstawione przez PiS obietnice nie sprzyjają niestety pozytywnej ocenie perspektyw polskiej gospodarki i stabilności finansów publicznych. Dalszy znaczny wzrost wydatków socjalnych mocno ogranicza przestrzeń dla działań prorozwojowych niezbędnych w innych, często ważniejszych obszarach (nauka, ochrona zdrowia, energetyka). Zwiększa się też wrażliwość finansów publicznych na cykliczne spowolnienie gospodarcze. Nowe propozycje sprzyjają wprawdzie zwiększeniu konsumpcji, ale, podobnie jak przy wprowadzeniu ‘pierwszej fazy’ 500+, będzie to efekt bardzo krótkotrwały. Ewentualnym ryzykiem jest też widmo zmian w stabilizującej regule wydatkowej, które mogłoby podkopać zaufanie inwestorów” – podsumowano w komentarzu.

Rozpoczynając kampanię wyborczą przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego, prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński przedstawił nowy program partii. Obejmuje on rozszerzeniu programu Rodzina 500+ także dla pierwszego dziecka, brak podatku dochodowego (PIT) dla pracowników do ukończenia 26 lat, “13-tka” dla emerytów, obniżenie kosztów pracy oraz przywrócenie połączeń autobusowych pomiędzy małymi ośrodkami.

Źródło: ISBnews
Udostępnij artykuł: