Jak przygotować DOBRY PLAN finansowy dla polskiej rodziny?

Finanse i gospodarka

Praktycznie każdy z nas może poradzić sobie z długami - przekonuje KRUK, największa firma zarządzająca wierzytelnościami w naszym kraju. KRUK rozpoczyna właśnie akcję, której celem jest przekonanie Polaków, że problem zadłużenia można skutecznie rozwiązać. W ramach programu edukacyjno-społecznego DOBRY PLAN trenerzy z Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju pomogą Polakom wyjść na finansową prostą.

W pierwszym półroczu 2012 KRUK S.A. obsługiwał sprawy ponad 1,8 miliona zadłużonych osób i firm. Wartość tych długów wyniosła prawie 12 miliardów złotych. W ciągu tych 6 miesięcy ponad 30 tysięcy dłużników podpisało porozumienia ratalne i rozpoczęło spłatę zadłużenia, a ich dane nie znalazły się lub zostały wycofane z Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

Jednak aż w prawie 300 tys. przypadków łącznie sprawy zadłużenia trafiły do sądu i egzekucji komorniczej*. Osób, które unikają kontaktu z wierzycielem i biernie czekają na interwencję komornika, jest wciąż więcej niż tych korzystających z polubownych sposobów spłaty zadłużenia. Najczęściej przyczyną jest brak wiedzy, co zrobić w sytuacji popadnięcia w długi, jakie działania podjąć, aby rozwiązać ten problem. Zwykle osoby zadłużone nie wiedzą, jakie mają pole manewru i na co mogą liczyć. Taka diagnoza sytuacji stała się impulsem do stworzenia programu edukacyjno-społecznego DOBRY PLAN.

Często zdarza się, że pracownicy KRUK jako pierwsi w życiu osób zadłużonych wyjaśniają im mechanizmy zaciągania zobowiązań i obowiązków z nich wynikających. Wspólnie analizujemy, jaka kwota z ich domowego budżetu może być przeznaczana miesięcznie na spłatę zadłużenia – mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. – W wielu przypadkach okazuje się, że osoba zadłużona wcześniej unikała kontaktu i spłaty, bo nie wierzyła, że jest w stanie uporać się z narosłymi zaległościami. Tymczasem nasze doświadczenie pokazuje, że zwykle wystarczy kilka użytecznych wskazówek, zmiana nawyków dotyczących wydatków oraz bieżąca analiza domowego budżetu, aby wygospodarować środki na rozpoczęcie spłaty należności. Dlatego postanowiliśmy za pośrednictwem mediów dotrzeć do szerokiego grona osób zadłużonych z informacją, że istnieje DOBRY PLAN wyjścia z problemów finansowych.

KRUK S.A. postanowił zaprosić 3 rodziny, które poprzez udział w programie edukacyjno-społecznym DOBRY PLAN staną się „żywym” przykładem dla pozostałych, jak dać sobie szansę na wyjście z długów. Celem akcji jest edukacja społeczna podana w lekkiej i popularnej dziś formie. Dlatego też pomysłodawcy programu z KRUK S.A. zaprosili do współpracy specjalistów z zakresu treningu personalnego – Monikę Zubrzycką-Nowak, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz trenera Krzysztofa Nowaka.

Od dziś, tj. 19 września, wszyscy, którzy chcą zmienić swoje życie, uwalniając się od problemów zadłużenia, mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej www.naszedlugi.pl i aplikować do udziału w konkursie. Pod koniec października jury złożone z przedstawicieli KRUK S.A., trenerów, a także przedstawicieli patrona medialnego, dwutygodnika „Pani Domu” wyłoni trzy finałowe rodziny, które wezmą udział w programie DOBRY PLAN.

Finaliści zostaną przedstawieni 15 listopada podczas konferencji dotyczącej Ogólnopolskiego Dnia bez Długu. Następnie, pracując przez kolejne 3 miesiące z trenerami z Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju, zadłużone rodziny nauczą się, jak inaczej, bardziej efektywnie zarządzać budżetem domowym. Losy finalistów będzie mogła śledzić cała Polska za pośrednictwem relacji w prasie oraz na Facebooku. W lutym, na zakończenie projektu, spośród 3 rodzin uczestniczących w programie wybrana zostanie jedna, która zrobiła największe postępy, otrzyma ona główną nagrodę konkursową – sprzęt AGD oraz nagrodę finansową.

Nasze dotychczasowe doświadczenia trenerskie pokazują, że ludziom jest łatwiej osiągać cele, gdy oprócz chęci wprowadzenia zmian w swoim życiu mają też fachowe wsparcie ̶  mówi Monika Zubrzycka-Nowak, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju  ̶  Popularyzacja pozytywnych wzorców radzenia sobie z trudnymi sytuacjami to niezwykle ważna misja społeczna. Takie działania dają nadzieję ludziom, którzy się pogubili i po prostu nie wiedzą, co robić. Wskazanie drogi osobom zadłużonym to danie im wędki. Chodzi o to, aby sami później potrafili stawiać czoła codzienności i nie popełniali wciąż tych samych błędów w gospodarowaniu domowym budżetem. Chcemy wspólnie z nimi wypracować dobry plan na życie bez długów.

Program DOBRY PLAN jest elementem ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej mającej na celu skłonienie Polaków do aktywnego szukania sposobów na wyjście z pętli zadłużenia. W jej ramach prowadzona jest także w okresie od połowy września do początku grudnia kampania marketingowa w prasie, radiu i TV.

Spotem reklamowym DOBRY PLAN – zobacz
Dobry Plan, prezentacja – pobierz

Źródło: Firma KRUK S.A.

* Dane z Raportu Windykacja 2012 za pierwsze półrocze.

Udostępnij artykuł: