Jak szukać, aby znaleźć?

Finanse i gospodarka

Stażyści i praktykanci są coraz chętniej poszukiwani przez pracodawców – w I kwartale 2016 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano o 23% więcej ofert dla nich niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jakie specjalizacje najszybciej się rozwijają i gdzie najłatwiej znaleźć ofertę praktyk bądź stażu?

Stażyści i praktykanci są coraz chętniej poszukiwani przez pracodawców – w I kwartale 2016 r. na portalu Pracuj.pl opublikowano o 23% więcej ofert dla nich niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jakie specjalizacje najszybciej się rozwijają i gdzie najłatwiej znaleźć ofertę praktyk bądź stażu?

W pierwszych trzech miesiącach 2016 r. pracodawcy na Pracuj.pl opublikowali 2709 ofert praktyk i staży – to wzrost aż o 23% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Pracodawcy wykazują wyraźne zainteresowanie młodymi pracownikami, w których widzą coraz większy potencjał i chętnie zatrudniają w swoich firmach. To doskonała okazja nie tylko do poznania organizacji i sprawdzenia jej „od wewnątrz” przez studentów, ale także dla pracodawców, aby dać się poznać z jak najlepszej strony i zatrzymać przy sobie najzdolniejszych ludzi. A o takich będzie coraz trudniej – na rynek pracy wchodzi bowiem pokolenie niżu demograficznego.

W jakich specjalizacjach najłatwiej o pracę?

Studenci kierunków związanych z finansami nie powinni mieć problemu ze znalezieniem ofert praktyk i staży; przyszłych finansistów pracodawcy w I kwartale poszukiwali najczęściej i opublikowali aż 675 ogłoszeń skierowanych do nich, co stanowiło wzrost o 15% w stosunku do I kw. 2015 r.  Ogłoszenia skierowane były do osób chcących zajmować się w przyszłości audytami/podatkami, doradztwem/konsultingiem, kontrolingiem, księgowością, rynkami kapitałowymi czy analizami.

Dużą popularnością ciszą się także przyszli specjaliści z zakresu handlu i sprzedaży, do których skierowano 523 oferty praktyk i staży. To duży wzrost w tej kategorii – aż o 46%. To specjalizacja, w której bez trudu znajdą pracę osoby sumienne, ze zdolnościami analitycznego myślenia, komunikatywne – pracodawcy dużą wagę przywiązują w ogłoszeniach do kompetencji miękkich.

W czołówce od wielu lat jest również specjalizacja IT – pracodawcy opublikowali dla osób nią zainteresowanych 435 ogłoszenia praktyk i staży, co stanowi wzrost aż o 33% w stosunku do analogicznego kwartału 2015 r. Pracodawcy poszukują pracowników zarówno do pracy w administracji IT, którzy zajmować się będą administrowaniem baz danych, sieci bądź systemów oraz rozwoju oprogramowania, co obejmuje pracę w działach analiz biznesowych, architektury, programowania, testowania czy zarządzania projektami.

Również studenci planujący karierę w human resources i marketingu mają powody do zadowolenia – ich pracodawcy także chętnie poszukują. W ostatnim kwartale skierowano do nich w przypadku specjalizacji HR 362 ogłoszenia, a w przypadku marketingu 341 (wzrost liczby ofert o 28%).

Jak szukać, aby znaleźć?

Mimo sprzyjających informacji płynących z rynku pracy studenci często mają problem ze znalezieniem odpowiednich ofert pracy. Aby nie tracić czasu i nie przegapić żadnej wartościowej oferty, warto korzystać z narzędzi, które ułatwiają poszukiwania. W zakładce student.pracuj.pl znaleźć można oferty praktyk i staży, pogrupowane zgodnie z podstawowymi kierunkami studiów. Pozwala to studentom w prosty i intuicyjny sposób wyszukiwać najlepiej dopasowane do ich oczekiwań oferty. Jest to rozwiązanie istotne także dla osób, którzy nie wiedzą jeszcze, w jakim kierunku chciałyby się rozwijać podczas studiów i poszukują inspiracji. Dodatkowo  w zakładce znajdują się przydatne narzędzia umożliwiające stworzenie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, porównywarka zarobków oraz wiele porad dotyczących procesu rekrutacyjnego.

Źródło: Pracuj.pl

Udostępnij artykuł: