Jak trwała reakcja na Fed? Wkrótce odpowiedź

Komentarze ekspertów

Inwestorzy bardzo pozytywnie odebrali przekaz po posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Szczególnie kontekst obniżonej ścieżki stóp procentowych w średnim terminie. Jak trwała będzie to reakcja zdecydują najbliższe sesje. Zakładamy utrzymanie tendencji co najmniej do końca miesiąca.

Decyzja Fed o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie i względnie wyważony komunikat po posiedzeniu Komitetu wyraźnie wsparły nastroje na rynkach finansowych. Największe europejskie giełdy zanotowały ponad 2-procentowe zwyżki indeksów. Zwyżkowały także towary, złoto oraz bezpieczne obligacje z długiego końca krzywej. Aprecjonowały waluty emerging markets (EM). Złoty osiągnął najwyższy poziom do głównych walut od 4 tygodni. USD/PLN ponownie zameldował się przy 3,80, GBP/PLN poniżej 5,00, EUR/PLN oddalił od 4,30, a CHF/PLN zbliżył do 3,90. Złoty pozostaje jedną z najmocniejszych walut koszyka EM w tym miesiącu i kwartale.

W sprawozdaniu z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej napisano co prawda, że część członków dopuszcza możliwość obniżenia stóp procentowych (w sytuacji spowalniania wzrostu PKB, wydłużenia okresu deflacji i/lub ujawnienia jej negatywne skutków dla gospodarki), lecz rynek praktycznie w ogóle nie uwzględnia w cenach takiego scenariusza. My również nie spodziewamy się niespodzianki ze strony Rady. Zakładamy stabilne stopy co najmniej przez kolejne 3-4 kwartały. „Większość członków Rady wskazywała, że dynamika PKB – mimo pewnego obniżenia wobec poprzedniego roku – pozostaje zbliżona do tempa wzrostu produktu potencjalnego, a w przyszłym roku oczekiwane jest jej przyspieszenie” – napisano w raporcie. RPP podtrzymała opinię, że w obecnych warunkach stabilizacja stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną.

Informacją, która mogła potencjalnie wpłynąć na złotego na ostatniej sesji w tym tygodniu były spekulacje gazety „Fakt” o tym, że w ciągu najbliższych kilku tygodniu zdymisjonowany będzie minister finansów P. Szałamacha. Rząd szybko dementuje jednak te pogłoski. Premier B. Szydło poinformowała jednak na konferencji prasowej, że w przyszłym tygodniu dojdzie do zmian personalnych w gabinecie. Rynek na te doniesienia póki co nie reaguje. Złoty jest stabilny, na poziomie zbliżonym do zamknięcia w czwartek.

Damian Rosiński,
Dom Maklerski AFS

Udostępnij artykuł: