Jak udomowić banki w Polsce: Banki córki z atrakcyjnym posagiem

NBS 2015/05

Czy należące do inwestorów zagranicznych banki spółki córki zdecydują się wyjść z Polski? Czy jest możliwa repatriacja kapitału do Rzymu, Londynu, Madrytu, Berlina czy Amsterdamu? Odpowiedzi szukali liderzy bankowości - uczestnicy Banking Forum (Warsaw International Banking Summit).

Akcjonariat banków w Polsce jest silnie przeważony na korzyść europejskich grup bankowych, które zostały dotkliwie osłabione przez kryzys finansowy. Eksperci uważają, że prędzej czy później pas transmisyjny przeniesie do nas ich problemy. Lista podmiotów, które opuściły polski rynek bądź zadeklarowały taki zamiar stała się już długa: irlandzki Allied Irish Banks, grecki EFG Eurobank, szwedzki Nordea Bank, norweski DnB Nord, holenderski Rabobank, austriacki Raiffeisen Bank. Kilka tygodni temu również Royal Bank of Scotland ogłosił, że wycofuje się z całej Europy Środkowej i Wschodniej. Mariusz Grendowicz, przewodniczący Rady Programowej Banking Forum, ocenia, że wszystkie te banki zdecydowały się ograniczyć biznes pod presją problemów na swoich rynkach macierzystych, chociaż ich spółki córki działały w atrakcyjnym otoczeniu i realizowały bezpieczny model biznesowy.

<...>

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Udostępnij artykuł: