Jak wybrać korzystne ubezpieczenie? 5 zasad

Finanse osobiste

Lista potencjalnych zagrożeń, które mogą się nam przytrafić jest bardzo długa - począwszy od kradzieży, chorób, aż po różnego rodzaju wypadki. Wiele z nich trudno uniknąć, ale możemy zniwelować ich skutki. Brak ubezpieczenia może przynieść złudne pozory oszczędzania, które w ostateczności mogą kosztować cały majątek. Natomiast źle dobrana polisa może okazać się kompletnie nietrafiona. Po co się ubezpieczać i na co zwracać uwagę, gdy już się zdecydujemy?

Ubezpieczenia
Ubezpieczenia Fot. stock.adobe.com/duncanandison

Lista potencjalnych zagrożeń, które mogą się nam przytrafić jest bardzo długa - począwszy od kradzieży, chorób, aż po różnego rodzaju wypadki. Wiele z nich trudno uniknąć, ale możemy zniwelować ich skutki. Brak ubezpieczenia może przynieść złudne pozory oszczędzania, które w ostateczności mogą kosztować cały majątek. Natomiast źle dobrana polisa może okazać się kompletnie nietrafiona. Po co się ubezpieczać i na co zwracać uwagę, gdy już się zdecydujemy?

Brak #ubezpieczenia może przynieść złudne pozory oszczędzania, które w ostateczności mogą kosztować cały majątek

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Cała idea ubezpieczeń opiera się na transferze ryzyka. Oznacza to, że osoba płacąca składkę przenosi odpowiedzialność za ewentualne skutki negatywnych, losowych zdarzeń na zakład ubezpieczeń. Ubezpieczyciel skupia ludzi, którzy chcą się zabezpieczyć przed konkretnym zdarzeniem. Zainteresowane osoby płacą składkę, a w zamian za to zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania, jeśli wydarzy się coś, przed czym chciały się zabezpieczyć. W zamian za składkę ubezpieczeniową, ryzyko finansowe zdarzenia jest przenoszone na ubezpieczyciela.

Jakie błędy popełniamy, wybierając polisę?

Najczęściej popełnianym błędem jest wybieranie pierwszego lepszego ubezpieczenia, jakie zaproponuje nam agent lub zupełne zlekceważenie tematu ze względu na zbędny wydatek. Nie ma znaczenia czy to OC, ubezpieczenie turystyczne czy mieszkaniowe. Zasady kupowania dowolnego ubezpieczenia finansowego są niezmienne.Czytaj także: Ubezpieczenia na życie posiada 44 proc. Polaków. Popularność polis będzie rosła >>>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

  1. Porównuj oferty wielu firm
Przed zakupem ubezpieczenia warto samodzielnie porównać oferty i zapoznać się z ofertą kilku firm. Nawet jeśli korzystamy z pomocy doradcy ubezpieczeniowego, możemy wcześniej zapoznać się z rynkowymi cenami i zakresem polis. Nowoczesne porównywarki dodatkowo dostarczają przydatne porady, które mają za zadanie ułatwić klientowi podjęcie decyzji.
  1. Ubezpieczenia obowiązkowe, a dobrowolne
W dalszym ciągu istnieje spora grupa osób, które z powodu niewiedzy potrafią hurtowo przedłużać AC, OC oraz Assistance, pomimo tego, że tylko jedno z nich jest obowiązkowe. Warto przypomnieć, że OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni osobę ubezpieczoną przed roszczeniami odszkodowawczym ze strony poszkodowanych w związku z ruchem swojego pojazdu. Koszt OC kształtuje się na poziomie ok. 700 zł i od kilku lat notuje się tendencję wzrostową. Z około 21 mln Polaków, którzy wykupili OC, polisę AC kupiło ok. 6 mln osób (28,5 proc.). Polisy AC są zawierane głównie przy zakupie nowych samochodów, z wiekiem pojazdu spada chęć ubezpieczania dodatkowego.

  1. Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej - warto je znać
Wybierając ubezpieczenie przede wszystkim skupiamy się na wysokości składki i kwoty, na jaką się ubezpieczamy oraz dostępnym zakresie ochrony. Zwykle nie wnikamy w szczegóły oferty, jednak często gwiazdką są oznaczone wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej. Warto dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. W przeciwnym wypadku możemy kupić ubezpieczenie z myślą o ochronie czegoś, co w zapisie umowy nie podlega pod zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.
  1. W pierwszej kolejności OWU
OWU to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli szczegółowe warunki danej umowy ubezpieczeniowej. Określają przedmiot i zakres ubezpieczenia, a więc co ubezpieczamy, od czego (od jakich ryzyk) i w jakim zakresie oraz prawa i obowiązki stron umowy ubezpieczenia, sposób ustalania wysokości szkody czy wypłaty odszkodowania. Bez względu na rodzaj ubezpieczenia OWU jest dokumentem, z którym należy się koniecznie dobrze zapoznać i zwrócić uwagę w szczególności na te elementy, które dotyczą konkretnie naszej sytuacji. W przypadku spornej kwestii wystarczy znaleźć odpowiedni zapis w OWU, który objaśni, jak działa bądź nie działa ubezpieczenie w danym przypadku.
  1. Nie podpisuj umowy, której nie rozumiesz
Często zdarzają się sytuacje, kiedy podpisujemy umowę, nie rozumiejąc dokładnie jej treści. Wszelkie pojawiające się wątpliwości po naszej stronie przed zawarciem umowy, powinniśmy wyjaśnić z przedstawicielem zakładu ubezpieczeń lub pośrednikiem ubezpieczeniowym, z którego usług korzystamy. Wróćmy do podpisania umowy dopiero wtedy, gdy nie będziemy mieli żadnych wątpliwości.- Ubezpieczenie jest ważnym, a także niezwykle potrzebnym wydatkiem. Zdarza się, że wybór polisy zostawiamy na ostatnią chwilę i nie wnikamy w zakres dostępnej ochrony. Efektem tego może być niewłaściwie dobrane ubezpieczenie, z którego ochrony wyłączone są określone zdarzenia. W konsekwencji podczas zgłoszenia szkody może okazać się, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności z tytułu polisy i odszkodowanie nie przysługuje. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto porównać kilka ofert za pomocą porównywarki i wybrać opcję najlepiej wpisującą się w nasze potrzeby – komentuje Marcin Grabiec, ekspert Ocenapolis.pl. 
Źródło: Ocenapolis.pl
Udostępnij artykuł: