Jak wynagrodzenie inżynierów różni się w zależności od wykształcenia i branży

Rynek pracy

Pracownik na budowie
Fot. stock.adobe.com/Michael Flippo

Tytuł inżyniera związany jest z różnymi specjalnościami – od architektury i budownictwa, poprzez chemię, elektronikę, mechanikę, aż po ekonomię i administrację. W artykule przedstawiono jak wybór uczelni, specjalności oraz branży przekłada się na wysokość otrzymywanego przez inżynierów wynagrodzenia.

Czy kontynuowanie edukacji po ukończeniu studiów magisterskich przekłada się na wyższe #zarobki? #inżynier #pracainżyniera #rynekpracy #wynagrodzenia

Kierunek studiów

Spośród 86 026 ankietowanych, najwięcej osób ukończyło takie specjalności jak: informatyka, mechanika i metalurgia oraz architektura i budownictwo. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci informatyki – mediana ich płac wyniosła 8 500 PLN brutto. Dla porównania, ukończenie studiów ekonomicznych przekładało się na zarobki w wysokości 5 900 PLN brutto.

Tryb studiów

Z danych zawartych w raporcie wynika, że ukończenie studiów w trybie stacjonarnym stanowi kryterium wyceniane przez pracodawców wyżej niż dyplom studiów niestacjonarnych. Różnice sięgają kilkuset złotych miesięcznie. Warto przy tym wspomnieć, że zdecydowana większość ankietowanych (88%) studiowała właśnie w trybie stacjonarnym.

Tytuł naukowy

Czy kontynuowanie edukacji po ukończeniu studiów magisterskich przekłada się na wyższe zarobki? To zależy. Inżynierowie, którzy uzyskali tytuł naukowy doktora, mogą liczyć na wynagrodzenie o 300 PLN brutto wyższe niż ich koledzy, którzy mają przed nazwiskiem tytuł mgr inż. Z kolei ci, którzy ukończyli studia MBA, otrzymują aż 5 400 PLN brutto miesięcznie więcej.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

Udostępnij artykuł: