Jak złożyć wniosek o wydanie e-dowodu? Wyjaśniamy krok po kroku

Technologie i innowacje

Punktualnie o północy, czyli w pierwszej możliwej chwili, zaczęły spływać wnioski online o e-dowód. Po godzinie działania systemu złożono ich 114. O godz. 7 rano na rozpatrzenie czekało już 637 wniosków online, a o godz. 9 - 896. Chwilę później wnioski zaczęły przyjmować urzędy...

E-dowód
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Punktualnie o północy, czyli w pierwszej możliwej chwili, zaczęły spływać wnioski online o e-dowód. Po godzinie działania systemu złożono ich 114. O godz. 7 rano na rozpatrzenie czekało już 637 wniosków online, a o godz. 9 - 896. Chwilę później wnioski zaczęły przyjmować urzędy...

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Wszyscy, których dokumenty są nadal ważne, nie muszą wnioskować o nowe, choć mogą #eDowód #eDowody @MC_GOV_PL

- Polacy czekali na e-dowody. Spodziewaliœmy się takiego zainteresowania i byliœśmy na nie przygotowani. System działa, złożenie wniosku zarówno przez Internet, jak i w urzędzie zajmuje kilka minut - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.  - Tylko przez osiem pierwszych godzin działania systemu otrzymaliœmy niemal czterokrotnie więcej wniosków online niż każdego innego dnia. Wszyscy, którzy czekają na nowy dowód odbiorą go w ciągu najbliższych kilkunastu dni - dodał szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Operacja e-dowód

Według danych Centralnego Ośœrodka Informatyki do godz. 13 wnioski o nowy dowód złożyło 10 910 osób (9253 wniosków - w urzędach, 1657 wniosków - online).

Nad tym, aby w poniedziałek od północy wszyscy zainteresowani mogli skutecznie składać wniosek o nowy dowód osobisty, a póŸźniej, by wszystko zadziałało także w urzędach - przez cały weekend pracowało kilkadziesiąt osób. Prace nad wdrożeniem zaczęły się jednak dużo wczeœniej. - Przeprowadziliœmy testy wydajnośœciowe, przeszkoliliœmy niemal 5,5 tysiąca urzędników. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w tę operację. To jeden z najbardziej skomplikowanych projektów, jakie kiedykolwiek wdrażała nie tylko polska administracja, ale i biznes. Udało się. W ciągu 10 miesięcy zrobiliœmy to, co innym nie udawało się przez 10 lat - powiedział minister Marek Zagórski. - E-dowód jest tylko jednym z komponentów ekosystemu cyfrowej tożsamoœci. Oprócz niego mamy - dedykowany do usług online - Profil Zaufany, aplikację mObywatel, czy "węzeł krajowy", który łączy usługowe portale administracji. Wkrótce będziemy mieli także œśrodki identyfikacji elektronicznej, oferowane przez sektor komercyjny. Wszystkie komponenty tego ekosystemu uzupełniają się. E-dowód jest domknięciem tego systemu - dodał.

Czytaj także: Nowe e-dowody osobiste od 4 marca 2019 r. Wymiana nie jest obowiązkowa >>>

Jak zdobyć e-dowód?

Wymiana dowodów nie jest obowiązkowa. Wszyscy, których dokumenty są nadal ważne, nie muszą wnioskować o nowe, choć mogą. Za wymianę dowodu na e-dowód nic nie zapłacicie.Wraz z e-dowodem pojawiły się e-usługi bezpośœrednio z nim związane. Zmienił się nieco sam wniosek o wydanie dowodu osobistego. Uspokajamy: nadal jest intuicyjny, a wypełnienie go zajmuje kilka minut. To czego potrzebujemy to Profil Zaufany (sprawdźŸ, jak go założyć) i zdjęcie spełniające odpowiednie wymogi. Uwaga: jeœli zdjęcie nie będzie spełniać tych wymagań, urzędnik odmówi Ci wydania dowodu. Dlatego sprawdźŸ, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.Teraz wejdŸź na stronę www.obywatel.gov.pl i wybierz usługę "Uzyskaj dowód osobisty".Krok 1: Kliknij przycisk "Złóż wniosek". Przeniesiesz się na stronę login.gov.pl.Krok 2: Zaloguj się Profilem Zaufanym.Krok 3: Wybierz powód ubiegania się o dowód (np. wymiana dowodu bez warstwy elektronicznej).Krok 4: Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.Krok 5: Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (to zaawansowany podpis elektroniczny umieszczany w e-dowodzie. W kontakcie z urzędem jest tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Możesz go też używać do załatwiania innych spraw - z firmami lub osobami, jeœli zgodzą się na to obie strony. Ty jako jedna strona i inna osoba lub firma jako druga strona).Krok 6: Dołącz zdjęcie.Krok 7: SprawdźŸ, czy dane na wzorze dowodu są poprawne - znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).Krok 8: Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że we wniosku wpisałeśœ poprawny adres e-mail. To ważne - na ten adres otrzymasz numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód (patrz - krok 4).Krok 9: SprawdźŸ i podpisz wniosek Profilem Zaufanym.Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.

Dlaczego e-?

Wszyscy, którzy złożą wniosek 4 marca i późŸniej, otrzymają e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód będzie także noœśnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właœściciel e-dowodu będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód będzie umożliwiał zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia mają m.in. uniemożliwić dostęp - bez wiedzy i zgody właśœciciela dokumentu - do zapisanych na nim danych.
Udostępnij artykuł: