Jaka będzie polityka wobec rynków finansowych nowej komisarz UE, Mairead McGuinness?

Gospodarka

Nowo powołana komisarz Komisji Europejskiej - Mairead McGuinness - obejmie tekę ds. usług finansowych, stabilności finansowej i Unii Rynków Kapitałowych po Wiceprzewodniczącym Valdisie Dobromvskisie, który zajmie się polityką handlową. To zaskakująca, lecz niekrytykowana decyzja Przewodniczącej Ursuli von der Leyen, pisze Piotr Gałązka, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej, pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli.

Mairead McGuinness
Źródło: Twitter

Nowo powołana komisarz Komisji Europejskiej - Mairead McGuinness - obejmie tekę ds. usług finansowych, stabilności finansowej i Unii Rynków Kapitałowych po Wiceprzewodniczącym Valdisie Dobromvskisie, który zajmie się polityką handlową. To zaskakująca, lecz niekrytykowana decyzja Przewodniczącej Ursuli von der Leyen, pisze Piotr Gałązka, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej, pełniący funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli.

#PiotrGałązka: #MaireadMcGuinness jest znana jako konserwatystka, pytanie więc jak będzie kształtowała politykę dotyczącą roli instytucji finansowych w sytuacji kryzysu gospodarczego po pandemii #ZBP @EUinPL

Przypomnieć warto, że kilka tygodni temu dotychczasowy Komisarz Phil Hogan, odpowiadający za handel w Komisji Europejskiej podał się do dymisji.

Rezygnacja, która wiele zmieniła

Decyzja została podjęta w skutek ujawnienia, że w czasie, gdy w Irlandii obowiązywały obostrzenia w zakresie utrzymania dystansu społecznego, komisarz brał udział w kilkudziesięcioosobowym przyjęciu, naruszając w ten sposób te przepisy.

Spotkało się to z tak dużą krytyką w Irlandii, z którego to kraju pochodzi, że mimo iż komisarze są niezależni, a rządy państw członkowskich nie mają możliwości wpływania na zmiany w składzie Komisji Europejskiej, doprowadziło to do jego rezygnacji.

Była dziennikarka radiowo-telewizyjna ważnym komisarzem

Po dymisji Hogana, Irlandia przedstawiła dwóch kandydatów - oprócz McGuinness, przedłożono kandydaturę Andrew McDowell - byłego wiceprezesa EIB. Przewodnicząca von der Leyen zdecydowała się na Mairead McGuinness, jako bardziej znaną w kręgach brukselskich.

Nie bez znaczenia jest też zapewnienie w większym zakresie parytetu płci w składzie KE, o czym Ursula von der Leyen mówiła wcześniej wprost.

Mairead McGuinness przez wiele lat pracowała jako dziennikarka radiowa i telewizyjna. W 2004 roku po raz pierwszy uzyskała mandat posła do Parlamentu Europejskiego i od tego czasu nieprzerwanie zasiada w jego ławach, uzyskując trzykrotnie reelekcję, będąc członkiem Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Od 2017 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego.W swojej aktywności parlamentarnej, koncentrowała się do tej pory na zagadnieniach związanych z rolnictwem, z uwagi na swoje wykształcenie a także fakt, że jej rodzina zajmuje się hodowlą drobiu i produkcją nabiału.

Dała się poznać jako osoba merytoryczna, raczej nie dająca się wpędzać w spory czysto polityczne. Potrafi jednak twardo bronić swojego zdania i krytykować innych posłów za działania niesłuszne bądź hipokryzję.

Zaskakująca, ale dobrze przyjęta nominacja

Przydzielenie jej portfolio w Komisji Europejskiej związanego z usługami finansowymi skomentowano jako zaskoczenie, również wśród asystentów PE i urzędników DG FISMA. Mało kto spodziewał się, że Dombrovskis, który ad interim przejął handel po dymisji Hogana, ostatecznie otrzyma tę tekę na stałe.

Należy jednak pamiętać, że Dombrovskis przychodząc do Komisji Europejskiej Junckera, nie zajmował się od początku tematem usług finansowych - przejął tę tekę i Dyrekcję Generalną DG FISMA po dymisji Jonathana Hilla, który podał się do dymisji po zaskakującym wyniku referendum w sprawie brexitu.

Być może zatem Dombrovskis uznał, że odejście Hogana to dla niego dobra okazja do zajęcia się innymi zagadnieniami, być może bardziej go interesującymi, dotyczącymi kwestii bardziej publicznoprawnych, co może być zrozumiałe w jego sytuacji jako byłego premiera.

McGuinness zapewne nie miała wielkiej możliwości wyboru co do przyznanego portfolio, wchodząc do Komisji w trakcie trwania kadencji. Niemniej jednak wydaje się, że nowa pani komisarz będąc doświadczoną osobą w Brukseli, nie powinna mieć większych trudności w prowadzeniu spraw związanych z sektorem finansowym.

Mairead McGuinness jest znana jako konserwatystka, pytanie więc jak będzie kształtowała politykę dotyczącą roli instytucji finansowych w sytuacji kryzysu gospodarczego po pandemii.

Jako doświadczona parlamentarzystka nie powinna mieć problemów z procedurą przesłuchania w PE.

W pierwszej połowie października opracowana zostanie lista pytań pisemnych, 12 października zaplanowano przesłuchania ustne obu komisarzy (Dombrovskis obejmując nową tekę również musi zostać zatwierdzony przez Parlament), a na kolejnej sesji plenarnej głosowanie w sprawie swoistego votum zaufania.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: