Jaka polisa dla rowerzysty?

Finanse i gospodarka

Rozpoczęty niedawno sezon rowerowy najlepiej zacząć od ubezpieczenia swojego roweru. Dlaczego to takie istotne? Ubezpieczenie OC dla rowerzysty gwarantuje ochronę nie tylko jego samego, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Rozpoczęty niedawno sezon rowerowy najlepiej zacząć od ubezpieczenia swojego roweru. Dlaczego to takie istotne? Ubezpieczenie OC dla rowerzysty gwarantuje ochronę nie tylko jego samego, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

- Ubezpieczenie OC chroni posiadacza roweru przed następstwem nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialnością cywilną (OC) w momencie wyrządzenia szkody osobie trzeciej, a czasem nasze zabezpieczenie można rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu podróżnego i casco roweru - mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. - Tego typu polisę można nabyć w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych w dwóch wariantach. Klient może wykupić albo specjalne ubezpieczenie rowerowe oferowane obecnie przez dwie firmy albo ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, którego elementem będzie ubezpieczenie roweru. Ten drugi rodzaj polisy bardzo łatwo kupić na przykład podczas ubezpieczania mieszkania. Wtedy stanowi ono produkt uzupełniający - dodaje.

Ubezpieczenie rowerowe w formie standardowej lub rozszerzonej oferuje TU Europa oraz PZU. Pierwsza firma proponuje Wariant STANDARD, który obejmuje ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie kosztów ratownictwa, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie Assistance. Natomiast wariant STANDARD PLUS dodatkowo oferuje klientowi pokrycie kosztów rehabilitacji. Roczny koszt takiego ubezpieczenia w pierwszym wariancie to 70 zł, a jego rozszerzonej wersji 90 zł. W PZU za roczne ubezpieczenie roweru w ramach polisy "Bezpieczny Rowerzysta" trzeba zapłacić trochę więcej, bo 121 zł, gdy zdecydujemy się na NNW, OC, ubezpieczenie bagażu i casco roweru.

Ochrona przed kradzieżą

Ubezpieczenie roweru gwarantuje zwrot części zainwestowanego w niego kapitału w momencie kradzieży. Gdy trzymamy nasz sprzęt w garażu, komórce lokatorskiej czy też na balkonie, warto wykupić tzw. ubezpieczenie ruchomości zgromadzonych w pomieszczeniach przynależnych. Kilka towarzystw ubezpieczeniowych proponuje tego rodzaju zabezpieczenie w standardzie do polisy mieszkaniowej. Jednak przed kupnem warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia wypłacaną za mienie przechowywane w pomieszczeniach przynależnych i dopasować ją do posiadanych przez siebie aktywów.

Chroń siebie

Rowerzyści, podobnie jak wszyscy inni uczestnicy ruchu drogowego, są narażeni na ryzyko wypadku. Stłuczka, upadek czy potrącenie to sytuacje, w których cyklista może doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego tak istotne jest, by w momencie nieszczęśliwego incydentu mieć wykupione osobiste ubezpieczenie od następstw wypadków, czyli tzw. NNW. Tego typu polisa pozwoli przynajmniej w części pokryć koszty związane z rehabilitacją.

- W Polsce zakup polisy ubezpieczeniowej przez rowerzystów nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością - podsumowuje Jacek Kasperczyk. - Jednak biorąc pod uwagę, że najczęściej jest to koszt rządu kilkunastu złotych miesięcznie, warto zabezpieczyć siebie, a przez to i innych uczestników ruchu drogowego - dodaje analityk.

Źródło: Comperia.pl S.A.

Udostępnij artykuł: