Jakie mieszkanie?

Finanse i gospodarka

Rynek mieszkaniowy zarówno pierwotny jak  i wtórny ma swoje wady i zalety. W przypadku zakupu przedmiotów codziennego użytku raczej decydujemy się na rzeczy nowe. Jeśli chodzi o mieszkanie warto przyjrzeć się silnym i mocnym stronom w obu wypadkach.

Rynek mieszkaniowy zarówno pierwotny jak  i wtórny ma swoje wady i zalety. W przypadku zakupu przedmiotów codziennego użytku raczej decydujemy się na rzeczy nowe. Jeśli chodzi o mieszkanie warto przyjrzeć się silnym i mocnym stronom w obu wypadkach.

Wielu z nas kieruje się przede wszystkim wysokością kosztów. Biorąc pod uwagę tylko sam zakup mieszkania używane są tańsze w stosunku do nowych - za tę samą kwotę kupimy kilka metrów więcej w zależności od lokalizacji i standardu nieruchomości.

Wiadomo, że liczy się nie tylko cena, ale również inne wydatki (kupując na rynku wtórnym dochodzi podatek 2% od czynności cywilno-prawnych) takie jak wyposażenie czy remont nieruchomości. Zdarzają się sytuacje, iż lokale używane nadają się do natychmiastowego zamieszkania a te od dewelopera wymagają wkładu w urządzenie nieruchomości (oferta deweloperów coraz częściej obejmuje gotowe do zamieszkania lokale z wliczonym kosztem remontu).

Wiadomo, że im dalej od centrum tym więcej tańszych dostępnych działek pod zabudowę deweloperską. Dlatego też, jeśli chcemy mieszkać w dobrej lokalizacji znajdziemy więcej ofert mieszkań używanych. Obecne budownictwo cechuje się małymi odległościami od innych bloków co odbiera prywatność i światło słoneczne - kiedyś te przestrzenie między budynkami były bardziej komfortowe.

Jeśli nam się spieszy lepiej wybrać mieszkanie z "drugiej ręki" - najczęściej gotowe do zamieszkania, ewentualnie do "odświeżenia". Na rynku pierwotnym trzeba długo czekać - jeśli kupimy na wczesnym etapie budowy to może być nawet kilka lat.

Kredytowanie przez banki jest łatwiejsze w przypadku mieszkań używanych - bank wie na co pożycza pieniądze:  jest gotowy lokal (a nie "dziura w ziemi"), nie ma potrzeby sprawdzania rzetelności dewelopera. Plusem takich mieszkań jest również mniejszy koszt ubezpieczenia pomostowego. Natomiast nowe lokale plusują możliwością skorzystania z rządowego MdM.

W zależności od własnego upodobania możemy mieszkać wg czyjegoś projektu lub ustalić wszystko od początku po naszej myśli. Kupując nowe mieszkanie wszelkie wady zostaną usunięte w ramach gwarancji. Starsze budynki często zmuszają do remontów a to podnosi składki na fundusz remontowy.

Na podstawie: Home Broker

Udostępnij artykuł: