Jakie sejfy wybierają Polacy?

Finanse i gospodarka

Sejfy to urządzenia, które systematycznie zyskują na popularności. Zmienia się sposób ich postrzegania, a także potrzeby i oczekiwania klientów, a wraz z nimi dostępna na rynku oferta. Jakie trendy już są widoczne oraz czego można spodziewać się po nadchodzącym roku?

Obecnie o sejfach mówimy w kategoriach standardowego elementu wyposażenia domu. Pojawiają się one w coraz większej liczbie mieszkań i domów, i niekoniecznie służą wyłącznie przechowywaniu kosztowności.

W ostatnich latach zauważyliśmy znaczny wzrost świadomości klientów, którzy dostrzegają przydatność oraz funkcjonalność sejfów. Chcą oni ulokować w sejfie to, co dla nich cenne, np. rodzinne pamiątki, dokumenty lub fotografie, a więc rzeczy o niskiej wartości nominalnej, ale bezcenne ze względów sentymentalnych – wyjaśnia Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal.

Ochrona i zabezpieczenie to nie wszystko, wiele osób dostrzega także inne funkcjonalności tych urządzeń. Sejf to doskonały organizer. Pozwala z łatwością utrzymać porządek w dokumentacji. Wszelkie przedmioty, z których korzystamy od czasu do czasu, a które zwykle trudno zlokalizować w domu, można schować właśnie do sejfu, a tym samym zawsze znaleźć je, kiedy są pilnie potrzebne.

W ostatnim roku, wśród najpopularniejszych modeli, których sprzedaż dosyć gwałtownie wzrosła, można wskazać sejfy Koliber oraz sejfy MLB. Pierwsze z nich to klasyczne produkty do domu. Z powodzeniem można w nich trzymać dokumenty lub paszport. W tej linii są także urządzenia przystosowane do przechowywania laptopów. Klienci doceniają ich uniwersalność, ponieważ sejfy Koliber można stosować jako urządzenia wolnostojące lub zamontować je w meblach. Są dostępne także w wersji ściennej – wyjaśnia Wojciech Tyburski.

Popularność sejfów MLB związana jest z przepisami dotyczącymi przechowywania broni długiej. Jak pokazują dane z ostatniego roku, wiele osób dokonuje zakupu wymieniając dotychczasowe urządzenie na nowszy i bardziej funkcjonalny model, spełniający wymogi najnowszego rozporządzenia w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji z 2014 roku.

Wiele osób kojarzy sejfy z szyfrowym zamkiem, obecnie jest to jednak bardziej filmowe wyobrażenie niż rzeczywistość. Klienci częściej wybierają zamki elektroniczne. W ich opinii są one nie tylko wygodniejsze, ale także posiadają szereg dodatkowych funkcjonalności, takich jak czasowe opóźnienie otwarcia, rejestr zdarzeń, który pozwala sprawdzić, kto i kiedy otwierał sejf oraz możliwość podłączenia urządzenia do domowego systemu alarmowego.

Klienci coraz większą uwagę zwracają na kwestie wizualne. Sejf staje się często ciekawym elementem wystroju wnętrza. Wiele osób odchodzi od dominującej dotychczas szarości, wybierając urządzenie w połyskującej czerni czy ciemnej zieleni. Ten kolor stał się hitem wśród nabywców urządzeń MLB. Jest on kojarzony z myślistwem, zatem idealnie wpisuje się w kolorystykę wnętrz oraz pasuje do innych akcesoriów.

Ważny segment rynku tworzą urządzenia dedykowane biurom. Poza szafami na dokumenty, które od lat cieszą się największą popularnością, przedsiębiorcy coraz częściej sięgają także po sejfy wrzutowe. Są one szczególnie przydatne w miejscach, gdzie niezbędny jest stały kontakt z klientem. Otwór wrzutowy pozwala na szybkie i wygodne deponowanie gotówki czy napływających do biura dokumentów.

W nowym roku, poza nowościami produktowymi, które zaprezentują producenci, będzie można obserwować dalsze pobudzenie rynku detalicznego. Od kilku lat systematycznie rośnie popularność sejfów wśród klientów indywidualnych i ten trend z pewnością już się nie odwróci. Wręcz przeciwnie, możemy spodziewać się tylko jego nasilenia.

Źródło: KONSMETAL

Udostępnij artykuł: