Janet Yellen sekretarzem Skarbu USA?

Gospodarka

Jak donosi agencja Bloomberg, była prezes Rezerwy Federalnej USA Janet Yellen jest kandydatką prezydenta elekta Joe Bidena na stanowisko Sekretarza Skarbu, czyli ministra finansów.

Janet Yellen, źródło: Wikipedia

Jak donosi agencja Bloomberg, była prezes Rezerwy Federalnej USA Janet Yellen jest kandydatką prezydenta elekta Joe Bidena na stanowisko Sekretarza Skarbu, czyli ministra finansów.

Według anonimowych informatorów, Yellen, przygotowując się do przesłuchań w Kongresie przed objęciem stanowiska, zrezygnowała z udziału w kilku wystąpieniach publicznych.

Była szefowa FED

Janet Yellen pasowałaby do gabinetu Bidena, który zapowiedział, że w jego administracji będzie więcej kobiet, Afroamerykanów i przedstawicieli mniejszości etnicznych.

Była pierwszą kobietą kierującą Rezerwą Federalną, czyli amerykańskim bankiem centralnym. Mianowana została przez prezydenta Baracka Obamę i zatwierdzona przez Senat w styczniu 2014.

Wcześniej była wiceprezesem Fed i prezesem Banku Rezerwy Federalnej w San Francisco. Funkcję szefowej Fed sprawowała przez jedną kadencję i w 2018 roku została zastąpiona przez Jerome Powella.

W lutym 2018 roku dołączyła do think tanku Brookings Institution jako Distinguished Fellow in Residence.

Czytaj także: Prezydent elekt Joe Biden kompletuje swój gabinet

Żona noblisty

Yellen jest żoną noblisty George'a Akerlofa. Sama ma opinię wybitnej ekonomistki.

Ukończyła studia z wyróżnieniem na Brown University, uzyskując dyplom z ekonomii w 1967 roku i stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Yale w 1971 r.

Bliska jest jej ekonomia keynesowka.  Opowiada się za wykorzystaniem polityki pieniężnej do stabilizacji aktywności gospodarczej w cyklu koniunkturalnym.  W Fed uchodziła za „gołębicę” – bardziej zaniepokojoną bezrobociem niż inflacją.

Jest osobą popularną w Partii Demokratycznej, między innymi z powodu krytyki polityki gospodarczej Trumpa, a także opowiedzenia się za prowadzeniem działań, zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

W październiku Joe Biden powiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta, rozważy utworzenie specjalnego biura w Białym Domu, którego celem będzie koordynowanie wysiłków na rzecz walki z globalnym ociepleniem.

Ten plan dałby wielu rządowym agencjom, w tym Departamentowi Skarbu, kompetencje w przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Polskie korzenie

W styczniu 2019 roku Yellen  na pytanie dziennikarza, czy uważa, że Donald ​​Trump ma „pojęcie o polityce gospodarczej”, odpowiedziała: „Nie, nie ma”.

Dodała, że ​​wątpi, by Trump mógł sformułować wyraźne cele Rezerwy Federalnej, dotyczące „maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen”. Poglądy Trumpa na politykę handlową uznała za fałszywe.

W ostatnich miesiącach poparła ruch Black Lives Matter  i podpisała się pod apelem, by profesor Harold Uhlig został usunięty ze stanowiska redaktora prestiżowego pisma naukowego „Journal of Political Economy” za krytykę tego ruchu.

Jej ojciec był synem żydowskich emigrantów, którzy przybyli do USA z Polski przed II wojną światową.

Źródło: aleBank.pl
Udostępnij artykuł: