Japonia nakłada sankcje na kolejne cztery rosyjskie banki, obejmą też oligarchów

Gospodarka

Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

Flagi Rosji i Japonii
Fot. stock.adobe.com/Maksym Kapliuk

Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

Japonia wspiera decyzje Unii i "zdecydowanie wdroży sankcje wraz z innymi państwami G7" - powiedział dziennikarzom Suzuki i dodał, że Tokio będzie postępować tak, by sprawić, że wykluczenie Rosji z systemu płatności SWIFT będzie skuteczne.

W środę weszły w życie unijne sankcje, które objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

Czytaj także: Rosyjskie banki odcięte od SWIFT >>>

Tokio nakłada w czwartek restrykcje na VEB, Otkrytije, Nowikom i Sowkom.

We wtorek Japonia zamroziła aktywa trzech innych rosyjskich banków, w tym banku centralnego oraz prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i innych osó z otoczenia Putina. Zakazała też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Ponadto, Tokio przeznaczyło 100 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

Japonia zamrozi aktywa rosyjskich oligarchów

Japonia zamrozi aktywa rosyjskich oligarchów – ogłosił w czwartek premier Fumio Kishida, cytowany przez agencję Kyodo. Według źródeł unijnych Tokio nałoży też sankcje na oligarchów białoruskich i inne podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Właśnie dostaliśmy potwierdzenie ogłoszenia przez japoński rząd, że oni też ogłosili bardzo znaczące listy rosyjskich oligarchów, rosyjskich podmiotów, białoruskich oligarchów, różnych podmiotów, również w koordynacji z UE.

– powiedziało źródło unijne agencji Reutera, oceniając to jako „kolejny przykład globalnej koalicji przeciwko tej wojnie”.

Japonia ogłosiła już wcześniej szereg sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę oraz na Białoruś za jej rolę w tej napaści. Wśród sankcji są m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich banków, prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i innych osób z otoczenia Putina, a także zakaz transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami.

Udostępnij artykuł: