Jerzy Bańka na Forum Bezpieczeństwa Banków: jako bankowcy widzimy potrzebę regulacji sektora, choć nie raz przedstawialiśmy wątpliwości

Bezpieczne Finanse / Bezpieczny Bank / Wydarzenia

Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP
Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP Fot. Karol Zapała

Dzisiejsze spotkanie odbywa się pod hasłem „Banki rok po…”. Jako organizatorzy mamy na myśli RODO, ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i PSD2. Jako bankowcy widzimy potrzebę regulacji sektora, choć w toku prac legislacyjnych nie raz przedstawialiśmy wątpliwości co do proponowanych zapisów. Wydaje się, że udało się wypracować kompromis, jednak o praktyce będziemy mogli zapewne porozmawiać za rok, powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka na Forum Bezpieczeństwa Banków.

Doskonałość buduje się kompetencją, umiejętnością wyciągania wniosków, a temu służy wymiana myśli i doświadczeń.

W tym kompetentnym gronie ocenimy możliwie szerokie skutki najbardziej nas dotyczących regulacji. I nie chodzi o to, żeby mieć materiał do krytyki, tylko do dobrych praktyk i do wniosków ew. nowelizacji.

Będziemy oceniać banki i ich konkurentów przez pryzmat obowiązujących regulacji, ale też nowych rozwiązań w obszarze PSD 2.

W naszym dzisiejszym spotkaniu uczestniczą przedstawiciele instytucji państwowych, świata akademickiego i przedstawiciele firm komercyjnych. Chcemy łączyć doświadczenia wszystkich, bo tylko taki sposób wydaje nam się najbardziej efektywny.

Spotkania takie jak to dzisiejsze pozwala również na kreowanie rozwiązań i zachowań, które pozwolą nam zareagować na to, co pojawi w przyszłości.

Czytaj także: Forum Bezpieczeństwa Banków 2019. Banki rok po…

Rozwój technologiczny nie zamierza zwalniać. Jego wpływ na nasze codzienne życie jest oczywisty, przykładów mamy aż nadto. I właśnie on jest jednym z głównych determinantów naszej rzeczywistości. Zmiany nie zawsze przyjmujemy z otwartymi ramionami. Ale im bardziej nasza wiedza pozwoli nam je przewidzieć, tym lepiej będziemy mogli nimi zarządzać.

A nasze coroczne spotkania, mają nam pomóc w odpowiedziach na nurtujące pytania, powinno wskazywać nam kierunek prawidłowych działań, rozwiewać nasze wątpliwości.

Równolegle z organizacją konferencji w działalności Związku, z pełnym poparciem zarządów banków, tworzone jest obecnie BCB i  system badań naukowych, które mają wesprzeć praktyków. Liczymy na aktywność środowiska w stawianiu pytań i propozycji obszarów badawczych. Wyniki badań będziemy dystrybuować kanałami informacji bankowej, ale również szerzej, poprzez specjalistyczny portal FinCyber oraz przez ogólnie dostępny portal aleBank, na którym funkcjonuje zakładka BEZPIECZNE FINANSE.

Czy i jak radzimy sobie z bieżącymi wyzwaniami w sektorze bankowym? Gdzie jesteśmy? I co nas czeka? Liczę, że częściowo odpowiemy sobie na szereg pytań dzisiaj.

Osobiście wierzę w to, że przedyskutowanie kwestii, jak pokonać dzisiejsze uciążliwości, okaże się w przyszłości naszą przewagą.

A jest to nam, jako sektorowi i naszym klientom potrzebne, bo mamy cały czas, mimo sukcesów, do nadrobienia duże zaległości rozwojowe, zarówno jako kraj w ramach Unii i jako Unia wobec innych regionów gospodarczych świata.

Jerzy Bańka

wiceprezes Związku Banków Polskich

Udostępnij artykuł: