Jerzy Kropiwnicki z RPP: łagodne podwyżki stóp procentowych nie zaszkodzą polskiej gospodarce

Gospodarka

Nie ma przestrzeni do dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, a łagodne podwyżki stóp nie zaszkodziłyby polskiej gospodarce - powiedział członek RPP Jerzy Kropiwnicki w telewizji Biznes24.

Jerzy Kropiwnicki
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52422515

Nie ma przestrzeni do dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, a łagodne podwyżki stóp nie zaszkodziłyby polskiej gospodarce - powiedział członek RPP Jerzy Kropiwnicki w telewizji Biznes24.

Jerzy Kropiwnicki z #RPP: nie ma przestrzeni do dalszego cięcia stóp procentowych w Polsce, a łagodne podwyżki stóp nie zaszkodziłyby polskiej gospodarce #StopyProcentowe @nbppl

"(...) Nie należy tego robić (podnosić stóp proc. - przyp. red.) w jednym pociągnięciu, tylko łagodnie w kilku pociągnięciach, żeby powrócić do tego poziomu, który dobrze nam służył przez ostatnie kilka lat, a także jak się okazało stanowił dobry zapas, gdy przyszła pora, by stopę procentową obniżyć. Dzisiaj można powiedzieć dzisiaj takiego zapasu już nie ma. Jeżeli tę stopę procentową będziemy dosyć łagodnie podnosili to skutków negatywnych dla gospodarki specjalnie bym się nie obawiał" - powiedział.

Czytaj także: Adam Glapiński: NBP ma jeszcze przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej >>>

W ubiegłym tygodniu Kropiwnicki powiedział PAP Biznes, że referencyjna stopa procentowa w Polsce powinna w 2021 r. wzrosnąć do ok. 1,50 proc. z uwagi na zagrożenie podwyższonej inflacji i negatywne efekty wcześniejszych obniżek kosztu pieniądza.

"Nieco słabszy złoty byłby wsparciem dla polskiego eksportu"

Nieco słabszy złoty byłby wsparciem dla polskiego eksportu - powiedział także Jerzy Kropiwnicki w telewizji Biznes24.

"Zawsze jeżeli (złoty - przyp. red.) jest trochę słabszy, to dobrze wpływa na nasze możliwości eksportowe. Wiadomości z rynku niemieckiego są lekko optymistyczne, a te które dotyczą dwóch naszych następnych w kolejności, choć znacznie słabszych partnerów do eksportu, czyli Czech i Wielkiej Brytanii, też nie są najgorsze. Gdyby to miało jeszcze wsparcie w nieco słabszym kursie złotego, to byłoby dla polskiego eksportu dobrze" - powiedział Kropiwnicki.

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: