Jerzy Kropiwnicki z RPP: można spodziewać się dalszego wzrostu cen, rząd powinien wzmocnić programy pomocowe

Gospodarka

Jerzy Kropiwnicki
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52422515

Można się spodziewać dalszego wzrostu cen, a rząd powinien wzmocnić dotychczas wdrożone środki pomocowe dla gospodarki - powiedział w czwartek w telewizji Biznes24 członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

„Te środki, które stosowano od początku tego roku należałoby kontynuować a nawet wzmocnić, choć rozumiem, że rząd będzie się obawiać nadmiernego wzrostu deficytu i relacji między długiem publicznym, a dochodem narodowym. (…) To, czy deficyt jest troszkę większy, czy troszkę mniejszy – powinno mieć drugorzędne znacznie w stosunku do tego, co niesie ze sobą pandemia” – powiedział Kropiwnicki.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki z RPP: recesji w tym roku będzie towarzyszyć wzmożony wzrost cen >>>

„W sytuacji, w jakiej jesteśmy, działania trzeba podejmować, a szybkość ich podejmowania jest bardzo ważna” – dodał.

Wzrost cen w Polsce

Członek RPP spodziewa się dalszego wzrostu cen w Polsce z uwagi m.in. na zwyżki cen administrowanych i płacy minimalnej.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki: w 2021 roku i kryzys, i inflacja >>>

Możemy się spodziewać dalszego wzrostu cen zarówno z powodu wzrostu cen administrowanych.

„(…) samorządy będą próbowały jakoś pokryć braki we wpływach budżetowych z podziału PIT i CIT, więc będą podnosiły różne opłaty miejscowe (…), a to będzie musiało wpłynąć na ceny i na poziom inflacji na terenie całej Polski” – powiedział.

„Będzie rosła także płaca minimalna, a to jest wzrost nie tylko dochodów tych co najniżej zarabiają, ale to porusza też całą piramidę płacową w górę” – dodał. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: