Jerzy Kropiwnicki z RPP: można spodziewać się dalszego wzrostu cen, rząd powinien wzmocnić programy pomocowe

Gospodarka

Można się spodziewać dalszego wzrostu cen, a rząd powinien wzmocnić dotychczas wdrożone środki pomocowe dla gospodarki - powiedział w czwartek w telewizji Biznes24 członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Jerzy Kropiwnicki
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52422515

Można się spodziewać dalszego wzrostu cen, a rząd powinien wzmocnić dotychczas wdrożone środki pomocowe dla gospodarki - powiedział w czwartek w telewizji Biznes24 członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

"Te środki, które stosowano od początku tego roku należałoby kontynuować a nawet wzmocnić, choć rozumiem, że rząd będzie się obawiać nadmiernego wzrostu deficytu i relacji między długiem publicznym, a dochodem narodowym. (...) To, czy deficyt jest troszkę większy, czy troszkę mniejszy - powinno mieć drugorzędne znacznie w stosunku do tego, co niesie ze sobą pandemia" - powiedział Kropiwnicki.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki z RPP: recesji w tym roku będzie towarzyszyć wzmożony wzrost cen >>>

"W sytuacji, w jakiej jesteśmy, działania trzeba podejmować, a szybkość ich podejmowania jest bardzo ważna" - dodał.

Wzrost cen w Polsce

Członek RPP spodziewa się dalszego wzrostu cen w Polsce z uwagi m.in. na zwyżki cen administrowanych i płacy minimalnej.

Czytaj także: Jerzy Kropiwnicki: w 2021 roku i kryzys, i inflacja >>>

Możemy się spodziewać dalszego wzrostu cen zarówno z powodu wzrostu cen administrowanych.

"(...) samorządy będą próbowały jakoś pokryć braki we wpływach budżetowych z podziału PIT i CIT, więc będą podnosiły różne opłaty miejscowe (...), a to będzie musiało wpłynąć na ceny i na poziom inflacji na terenie całej Polski" - powiedział.

"Będzie rosła także płaca minimalna, a to jest wzrost nie tylko dochodów tych co najniżej zarabiają, ale to porusza też całą piramidę płacową w górę" - dodał. 

Źródło: PAP BIZNES
Udostępnij artykuł: